Додик: Окупљање око српског идентитета и његове рехабилитације
Предсједник Републике Српске Милорад Додик је изјавио да је "на сцени” стална сатанизација српског народа од сарајевског политичког круга и медија, али и нагласио да је дејтонски баланс једини начин за функционисање БиХ, и да покушај грађења БиХ с јаким унутрашњим компетенцијама неће проћи. Додик је, на конференцији за новинаре након састанка са представницима академске […]
Предсједник Републике Српске Милорад Додик је изјавио да је "на сцени” стална сатанизација српског народа од сарајевског политичког круга и медија, али и нагласио да је дејтонски баланс једини начин за функционисање БиХ, и да покушај грађења БиХ с јаким унутрашњим компетенцијама неће проћи.
Додик је, на конференцији за новинаре након састанка са представницима академске заједнице, поручио да су Суд и Тужилаштво БиХ ванинституционалне, вандејтонске и вануставне институције наметнуте од високог представника и да, уколико неко хоће да има Суд и Тужилаштво на нивоу БиХ, мора са Српском да направи споразум о томе.
Он је казао да су политиколози и социолози са којима је разговарао о важним друштвеним темама у Српској, БиХ и ЕУ, подржали анимирање академске заједнице кроз консултације о важним питањима за Српску. Додик је најавио нове састанке 6. и 7. јула у Требињу, истичући да је једини критеријум за избор учесника у овим консултацијама била стручност, пренијели су бањолучки медији.
„На овим консултацијама потврђено је велико интересовање академске заједнице за сва друштвена питања о којима је било ријечи, указивање на путеве могуће додатне стабилизације Српске у оквиру политичког система у којем дјелује, односе према ЕУ и начин на који треба посматрати те процесе, као и потреба јачања и окупљања око српског националног идентитета или његове рехабилитације”, казао је предсједник Српске.
Он је додао да ће на крају ових консултација бити сабрани сви иступи и издата публикација која ће садржавати детаље.
Скуп је одржан на тему „Политиколошко-социолошки аспект актуелне политичке ситуације у Републици Српској”. Учествовали су политиколози, социолози, комуниколози, универзитетски професори, научни и друштвени радници Српске и Србије.