Додик након Лагумџије: Војна и остала имовина се третирају заједно, и то је добро

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је добро за Српску што током његовог сусрета у Сарајеву са лидером СДП-а Златком Лагумџијом није одвојен проблем војне и остале имовине и да су третиране заједно, по истом принципу. "Добро је што из процедуре избацујемо већ предложени закон о војној имовини који се налази у парламентарној […]

среда, октобар 9, 2013 / 08:27

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је добро за Српску што током његовог сусрета у Сарајеву са лидером СДП-а Златком Лагумџијом није одвојен проблем војне и остале имовине и да су третиране заједно, по истом принципу.

"Добро је што из процедуре избацујемо већ предложени закон о војној имовини који се налази у парламентарној процедури. Добро је што деблокирамо имовину која је блокирана, јер је /некадашњи/ високи представник Педи Ешдаун раније донио закон којим је блокирана имовина Републике Српске. Док се не ријеши то питање не можемо том имовином да располажемо", рекао је Додик синоћ за Алтернативну телевизију.

Он је навео да ће то питање доћи и пред Народну скупштину Српске, јер је предвиђено да таква питања морају да имају парламентарну подршку.

Предсједник Српске каже да је стална тема већ годинама прича о такозваној државној и војној имовини. "До сада су постојали покушаји да се одвоји питање рјешавања војне имовине и иза тога су стајали значајни ауторитети, као што су Американци у БиХ, желећи да ријеше војну, а да оставе осталу имовину“, каже он.

Додик, који је и предсједник СНСД-а, подсјетио је да је на састанку лидера прије годину и по дана, чији је био домаћин, постигнут политички договор да се то питање рјешава јединственим актом, законом, на нивоу БиХ и да се та имовина не одваја.

"Имали смо касније одлуку Уставног суда која је налагала одређене ствари, али је евидентно да без нас то не може. Ми инсистирамо да та имовина буде јединствено ријешена. Војна имовина је разлог и услов за даље кретање на остаривању `Мапе пута` за приступање НАТО-у, а рјешавање питања остале имовине повезано је за затварање ОХР-а“, каже Додик.

Говорећи о пројекту "Средња Дрина", предсједник Српске је навео да тај посао још није извјестан, јер 15. октобра италијанска Влада треба са Владом Србије да утврди даље кораке у том послу.

"Када се све заврши, наравно да ћемо се појавити пред надлежним институцијама, прије свега пред парламентом Српске", рекао је Додик.

Коментаришући захтјев СДС-а за одржавање посебне сједницу Народне скупштине Републике Српске у вези са овим пројектом, Додик је истакао да нема рационалних разлога за то, јер је ово тек иницијална прича о којој треба де се одреди Влада Италије.

"Не знам зашто то /лидер СДС-а Младен/ Босић тражи. Он се састаје са свима, па ја не тражим посебну сједницу парламента“ , рекао је Додик.

Додик сматра да је важно наћи релевантног инвеститора који може да истрпи ту велику инвестицију.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ти не видиш разлога за посебну сједницу! Срам те било! А да нас заједно са Радојичићем затупљујеш причама из Брисела које свако зна, то имаш разлога. Треба да ставиш на увид концесију коју је Влада РС већ потписала са Италијанима, лажове!

Оставите одговор