ДИЗБ: Нико се не брине за чапље на Ади

Приликом теренских истраживања Друштва за истраживање и заштиту биодиверзитета (ДИЗБ), на ади на Врбасу у Бањалуци регистрована је до сад највећа позната колонија сиве чапље (Ардеа цинереа) на Врбасу и једну од највећих колонија у Босни и Херцеговини. Ово је свакако важна врста за очување и указује на квалитет екосистема Врбаса на дијелу тока кроз […]

среда, април 20, 2016 / 21:03

Приликом теренских истраживања Друштва за истраживање и заштиту биодиверзитета (ДИЗБ), на ади на Врбасу у Бањалуци регистрована је до сад највећа позната колонија сиве чапље (Ардеа цинереа) на Врбасу и једну од највећих колонија у Босни и Херцеговини.

Ово је свакако важна врста за очување и указује на квалитет екосистема Врбаса на дијелу тока кроз Бања Луку, који може да одржава колонију од преко 55 гњездећих парова, кажу у ДИЗБ-у.

Због убрзаних грађевинских радова на изградњи туристичког комплекса овој колонији пријети нестанак, а тим поводом упутили смо мишљење инвеститору и надлежним институцијама, гдје смо јасно истакли да подржавамо замисао пројекта, али да орнитолози треба да дају одређене препоруке како грађевински радови не би угрозили постојећу колонију сиве чапље. До сада смо добили само одговор од Завода надлежног за заштиту природе и од Града Бањалука, који није упознат са тренутном реализацијом пројекта. Иако смо дали позитивно мишљење и изразили спремност за сарадњу, инвеститор и израђивач пројекта нису се одазвали.

Није нам јасно како се током радова намјерава минимализовати негативан утицај на природу, ако инвеститор и извођачи радова не обраћају пажњу на све елементе екосистема у који спадају и постојеће дрвеће са поменутом колонијом. Данашњи туристи су еколошки освијештени и већини људи је све више важно да простор који посјећују буде уређен по еколошким принципима, а да све врсте буду у изворном окружењу, јер то употпуњује доживљај локалне природе и сигурно повећава атрактивност планираних садржаја на ади, каже се у саопштењу ДИЗБ-а.

Додатни проблем је то што се пред Народном скупштином РС, 14.04.2016., по хитном поступку нашла одлука о усвајању зонинг плана посебне намјене за ријечно острво Ада, те се на тај начин заобишла редовна процедура која подразумјева израду стратешке процјене утицаја на животну средину и јавног увида, гдје би и шира јавност могла да изнесе своје мишљење и ставове о овом плану. Ако је већ у питању јавни интерес, онда је интерес јавности и заштита природе, па друштву треба дати праве информације као и прилику да се о свему изјасни.

Сматрамо да је овај пројекат значајан за проширање туристичке понуде Бањалуке и цијенимо напоре да се ријечна острва на Врбасу одрживо користе у екотуристичком смислу, али ако се приликом изградње законски налажу мјере заштите природе онда концесионар те мјере треба и да испоштује. Стога поново апелујемо да се пројектне активности изведу на највише могућ безбједан начин, првенствено за постојећу колонију сиве чапље, а и за друге врсте на острву и његовој ужој околини. Под овим се прије свега подразумијева очување станишта и прилагођавање времена извођења радова биологији ове врсте, односно избјегавање критичног репродуктивног периода, кажу у ДИЗБ-у.



Оставите одговор