Директорица АПИФ тражи новац за одговоре на новинарска питања!!!

Директорица Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге Јелена Ћетковић тражила је новац од новинара пословног портала Капитал да би доставила одговоре на наша питања! Након сазнања да АПИФ наплаћује издавање финансијских извјештаја и то по изузетно високим цијенама, покушали смо сазнати ко је и на који начин установио овај „цјеновник“. АПИФ појединачне финансијске извјештаје […]

уторак, октобар 20, 2015 / 14:05

Директорица Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге Јелена Ћетковић тражила је новац од новинара пословног портала Капитал да би доставила одговоре на наша питања!

Након сазнања да АПИФ наплаћује издавање финансијских извјештаја и то по изузетно високим цијенама, покушали смо сазнати ко је и на који начин установио овај „цјеновник“.

АПИФ појединачне финансијске извјештаје (до 10 извјештаја) у текућој години наплаћује 50 марака, појединачни финансијски извјештај из претходне године 70 КМ, а појединачне извјештаје из претходних година 100 КМ по примјерку. Нисмо успјели да сазнамо колико је АПИФ финансијских извјештаја продао у посљедње три године и колико је од тих продаја зарадио.

Да ствар буде гора, све фирме и предузећа која на крају или током године достављају АПИФ-у финансијске извјештаје то морају и да плате.

Фирме достављање извјештаја плаћају 80, а удружења грађана 40 марака. Према подацима Привредне коморе РС финансијске извјештаје је у 2014. години доставило 9.169 предузећа.

Другим ријечима, уколико су сва ова предузећа платила обавезну таксу приликом достављања извјештаја, АПИФ је зарадио 733.520 КМ. Ако би сваки извјештај из претходне АПИФ у овој години продао само једном, зарадио би и додатних 641.830 марака, што значи да би ова установа само на примању и издавању финансијских извјештаја укњижила 1.375.350 КМ. Према Закону о АПИФ-у, ова установа је непрофитна и њени приходи могу да се користе само за развој АПИФ-а или у корист буџета РС.

Након што из АПИФ-а нисмо у законском року од 15 дана добили одговоре на наша питања, назвали смо директорицу Јелену Ћетковић. Међутим, ни она у телефонском разговору није жељела да одговори на наша питања, тврдећи да су „нека питања у реду, а да су друга неумјесна“. Она није жељела да каже колико је АПИФ продао финансијских извјештаја.

„Није случајно што ме то сада питате. Знам ја одакле то иде. АПИФ се не финансира из буџета и ми морамо да зарадимо, а зарађујемо тако што продајемо те извјештаје. И ви продајете оно што напишете“, рекла је Ћетковић.

Она је истакла да је цјеновник обавеза донио УО кога именује Влада РС, која је и основач АПИФ-а.

„Шта вас брига колико смо продали извјештаја? Имате то на сајту, па тамо тражите. Погледајте колики су приходи, а колики расходи, па ћете знати. И ми морамо од нечега да живимо. Платите уколико желите одговоре на питања“, истакла је Ћетковић.АПИФ

Додик и Ђокић: То је кривично дјело

Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић, чији је кадар директорица АПИФ-а, каже да он не може да коментарише овакво понашање Ћетковићеве.

„Колико је мени познато, АПИФ припада Министарству финансија, па од њих тражите одговор. Ако је тражила паре од вас, поднесите кривичну пријаву против ње“, казао је Ђокић.

Оштрији је био предсједник Републике Српске Милорад Додик, који је рекао да ће лично он кривично гонити Јелену Ћектовић уколико добије доказе да је тражила новац од новинара.

„Дајте нам неки доказ и ја ћу се лично побринути за то да та ствар дође до краја. Ја ћу је лично кривично пријавити, јер је то недопустиво“, истакао је Додик.

Новинари портала ЦАПИТАЛ нису снимили разговор са Јеленом Ћетковић, јер нису очекивали да ће добити такав одговор. Али, више од мјесец дана након што смо послали питања АПИФ-у – и даље смо без одговора.



Оставите одговор