Дипломатија у ЕУ: Нису све чланице једнаке

Дипломате нових земаља чланица ЕУ које се кандидују за дипломатску службу у структурама Уније теже долазе до посла од својих колега из "старих” чланица. Подаци показују да је, каде је додјељивано седам функција, само један кандидат који долази из групе 12 нових земаља чланица добио мјесто у Европској дипломатској служби (ЕЕАС), што је далеко лошије […]

петак, април 27, 2012 / 17:00

Дипломате нових земаља чланица ЕУ које се кандидују за дипломатску службу у структурама Уније теже долазе до посла од својих колега из "старих” чланица.

Подаци показују да је, каде је додјељивано седам функција, само један кандидат који долази из групе 12 нових земаља чланица добио мјесто у Европској дипломатској служби (ЕЕАС), што је далеко лошије у односу на кандидате из 15 “старих” земаља чланица.

Појединости именовања 181 дипломате на дужности у ЕЕАС-у нашле су се у анексу годишњег извјештаја о раду ове службе, али тај анекс није објављен.

Избор није био тако екстремано неправедан у случају страних избора за изасланства која раде у иностранству, али је зато било великих разлика у попуњавању функција унутар ЕЕАС-а у главном сједишту ЕУ у Бриселу.

Од 134 особе које су конкурисале за десет водећих мјеста у Бриселу било је 34 “нових” дипломата, 74 “старих” и 26 службеника ЕУ. Ни један кандидат “нових” није прошао, а за 22 позиције средњих функција само је један од 126 “нових” кандидата успио добити посао!

У конкуренцији за 34 “јуниор позиција” шест од 303 нових кандидата је успјело, у поређењу са 21 од 404 старих кандидата.

Ради се о наслијеђеној неравнотежи унутар ЕЕАС-а, који је велику већину својих службеника узео из редова особља старих земаља чланица, који су се налазили у Савјету ЕУ и Европској комисији.

Око 700 службеника Европске комисије и око 400 службеника Савјета Уније нашло је своје мјесто у ЕЕАС-у.

Пољски конзервативни заступник у Европском парламенту Јацек Сарyш Волски истиче да је Пољска достигла само 36 одсто циљева заступљености на дужностима у ЕЕАС-у, док су неке земље остварила више од 300 одсто.

Поједини пољски дипломати жалили су се у прошлости због снобизма у круговима ЕУ у односу на припаднике нових земаља чланица.

Дипломати из Бугарске, Чешке и Румуније предали су захтјеве за рад у ЕЕАС-у у знатном броју. Пољска, која је далеко највећа нова чланица, имала је 145 кандидата од укупно 8 800 колико је конкурисало за функције – наводи Дојче веле.

Многи дипломати из Француске (891 кандидат), Аустрије, Белгије и Грчке су прошли. Међутим, дипломати из Шпаније или Велике Британије мање су затупљени, док се дипломате из Њемачке (148) и Италије (126) једва могу забиљежити.



Оставите одговор