Динамо први јавно одбио регионалну лигу

И док махом сви већ увелико причају о формирању новог такмичења и детаљима по којима ће функционисати, из загребачког Динама поручују да не желе да учествују у таквој лиги

уторак, децембар 13, 2016 / 10:20

И док махом сви већ увелико причају о формирању новог такмичења и детаљима по којима ће функционисати, из загребачког Динама поручују да не желе да учествују у таквој лиги

И док неки противници таквог такмичења мијењају мишљење, након што је и УЕФА дала "зелено свјетло", па чак спремила и богат наградни фонд, има и оних који се оштро противе поновном југо удруживању.

Један од клубова који су оштро рекли НЕ Балканској лиги са 24 клуба из Србије, Словеније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније, па и Хрватске, је члан некадашње "велике четворке" Динамо из Загреба.

"Можемо само начелно да кажемо како је ГНК Динаму приоритет хрватска лига, а да нас регионална, поготово у овој форми која се спомиње у медијима, дакле са клубовима искључиво са подручја бивше државе, једноставно не занима", изјавили су за портал Индекс из Динама.

Други хрватски клуб, Хајдук, одбио је да коментарише учешће у Регионалној лиги док не добију и званичну потврду о њеном оснивању, план како ће функционисати и позив да учествују.

"Хајдук може да изнесе свој став тек када добије службене информације. До овог тренутка све што знамо је оно што читамо у медијима. Нико са нама није контактирао везано за регионална такмичења, нити нас је о томе обавијестио Хрватски ногометни савез", поручили су из Сплита.

Информације о такмичењу стижу преко Македоније

Челник македонске фудбалске лиге Васко Дојчиновски, који је, како тврди, одлично упућен у детаље формирања Регионалног такмичења, изјавио је да је ХНС заинтересован за нову лигу, да се начелно сложио око њеног стварања, као и да су из хрватске "куће фудбала" поручили да ће се прилагодити савјетима УЕФА.

Он је објаснио да би ново регионално такмичење кренуло након што се кроз преткола Лиге шампиона и Лиге Европе искристализују имена клубова који настављају да играју у групној фази. Сви клубови из регије којима то не успе аутоматски би се пребацили у групну фазу регионалне лиге. Било би формирано шест група по четири клуба.

Уколико се неко пласира из регије у Лигу шампиона или Лигу Европе, место у регионалној лиги попуњавао би следећи најбоље пласирани клуб из те националне лиге.

"Још нису дефинисани бенефити за победника и финалисту. Али, ми смо мало нескромни па за победника желимо место у Лиги шампиона, а за другопласираног место у Лиги Европе, што ће у УЕФА мало теже проћи. Такође, нисмо још дефиниали да ли би се у пролећном делу такмичења наставило са шеснаестином или осмином финала. Оно што је договорено је да би се у финалу играла једна утакмица на неутралном терену, баш као у два европска најјача такмичења", објаснио је Дојчиновски.

Челник македонског фудбала додао је да је УЕФА већ одредила и буџет за Регионалну лигу.

"Неслужбено сам чуо како је УЕФА већ припремила новац за ту лигу у свом прорачуну, а ради се о милионским износима – и за учешће, и за пласман. Клубови ту не би имали никакав трошак".

Незванични буџет

Европска фудбалска унија (УЕФА) издвојила је 19,2 милиона евра за буџет Балканске лиге, односно сваком учеснику 800.000 евра, за такмичење чији је план да стартује у јесен 2018. године, пишу Новости.

Како се наводи, на састанку у Загребу договорено је да ће 24 тима добити по 800.000 евра, а биће и додатних награда према пласману, не рачунајући зараде од реклама, ТВ права и продаје улазница.

Идеја је да регионална лига крене и у млађим категоријама и за жене, у истом тренутку.



Оставите одговор