Денвер и Сијетл у Супербоулу!

Денвер Бронкоси и Сијетл Сихокси играће 2. фебруара у 48. Супербоулу, великом финалу НФЛ плеј-офа. Пејтон Менинг разбио је Тома Брејдија и одвео Бронкосе у први СБ после 15 година. Тим из Колорада славио је 26:16 над Њу Ингланд Петриотсима у финалу АФЦ конференције. Много драматичније било је у финалу НФЦ-а гдје су Сијетл Сихокси […]

понедељак, јануар 20, 2014 / 09:34

Денвер Бронкоси и Сијетл Сихокси играће 2. фебруара у 48. Супербоулу, великом финалу НФЛ плеј-офа.

Пејтон Менинг разбио је Тома Брејдија и одвео Бронкосе у први СБ после 15 година. Тим из Колорада славио је 26:16 над Њу Ингланд Петриотсима у финалу АФЦ конференције.

Много драматичније било је у финалу НФЦ-а гдје су Сијетл Сихокси фантастичном одбраном у другом полувремену надокнадили десет поена заостатка и побиједили Сан Франциско 49ерсе са 23:17.

Менинг је са два тачдауна, која су стигла после седмоминутних акција, предводио Бронкосе до великог финала. Менинг је има и 400 јарди и тако зачинио спектакуларни повратак у НФЛ након што му је прије двије године повреда врата умало окончала каријеру.

Брејди је био немоћан до последњих десет минута када је бацио један и истрчао други тачдаун, те скупио већину од 277 јарди. Међутим, тај његов учинак је стигао тек на 20 разлике за Бронкосе.

Сан Франциско је сјајно кренуо у Сијетлу и предвођен фантастичном "пас рашом" повео је 10:3. Међутим, у наставку Маршон Линч истрчава тачдаун од 40 метара, а Колин Кеперник пасом проналази Џермејна Кирса за преокрет на 20:17.

У финишу је примат преузела одбрана Сихокса, Ричард Шерман и Малком Смит заједничким напором пресјецају последњи пас Кеперника у енд зону и одводе свој тим у Супербоул. Први од 2005. године.

Супербоул 48. је на програму 2. фебруара на МетЛајф стадиону у Њу Џерзију.

Менинг разбио Брејдија у окршају титана

Бронкоси су меч ријешили половином трећег периода када је при резултату 13:3 Менинг пронашао Демаријуса Томаса, који је меч завршио са 134 јарде и поменутим тачдауном.

Други ТД ухватио је Џејкоб Таме, док су Ношон Морено и Монти Бел освојили заједно 102 јарде трчањем. С друге стране, Петси су укупно имали 64 јарде по земљи, док је Џулијан Еделман ухватио једини ТД свог тима.

Почетак меча обиљежила је жестока борба одбранама, али половином друге четвртине на сцену ступа Пејтон Менинг. Предводи драјв од седам минута и проналази Тамеа за тачдаун који доноси 10:0.

Брејди покреће напад Петриотса, али га одбрана Бронкоса обара, те гости стижу само до филд гола, на који домаћин узвраћа истом мјером за 13:3 на полувремену (Менинг 18/25, 214јрд, ТД; Брејди 9/15, 114јрд).

Менинг на старту другог полувремена поново преузима све у своје руке, предводи нови напад од седам минута који завршава још једним кратким ТД пасом, овај пут за Томаса, и Бронкоси стижу до огромних 20:3.

Брејди није имао рјешења за дефанзивну линију ривала који га врло брзо обара још једном, а Бронкоси постижу нови филд гол за недостижних +20. У том тренутку Менинг је имао 340 јарди (30/39) и два тачдауна.

Тек тада Петриотси стижу до простора за игру, Брејди проналази Еделмана за први тачдаун тима на мечу, али им наду за преокрет сурово гаси Мет Пратер филд голом са 54 јарде.

Брејди три минуте прије краја успијева да истрчи тачдаун, али не и да освоји додатна два пена, те Бронкоси са 26:16 одлазе у Супербоул.

Менинг сада има дупло мање побједа од Брејдија у међусобним дуелима (5-10), али је бољи у финалима АФЦ-а (2-1).

У њихова претходна два дуела побједник је, као и сада, био домаћин, а он би на крају освајао и Супербоул. Видећемо може ли Менинг да настави традицију.

Рат одбрана припао Сихоксима

Вилсон је меч завршио са 215 јарди и тачдауном, док је Линч уз свој ТД имао и сјајних 109 истрчаних јарди. Даг Болдвин је освајао простор хватањима за 106 јарди.

Кеперник је од јунака постао трагичар, имао је 153 јарде, тачдаун и два интерсепшна, од којих је други ријешио меч. Међутим, истрчао је и 130 јарди и надомјестио очајно вече Френка Гора (11 трчања за 14 јарди).

Велика бука у Сијетлу није омела Најнерсе, одбрана гостију је доминирала и донијела Сан Франциску почетно вођство филд голом, зауставивши прије свега напредовање Расела Вилсона.

И наставак првог полувремена је обиљежио рат одбрана, али је Колин Кеперник први пронашао рупу у дефанзиви домаћина, па Ентони Диксон прелијеће одбрамбени зид домаћина за 10:0.

Напад Сихокса зависио је од сјајне сарадње Вилсона и Дага Болдвина који хвата пас од 51 јард који на крају доноси филд гол који најављује повратак домаћина у меч.

Међутим, доминантни ‘пас раш’ Најнерса донио им је четири сека над Вилсоном, па су гости отишли на полувреме са тачдауном предности (Кеперник 3/5, 17јрд, 98јрд трчањем; Вилсон 8/12, 112јрд).

Али Сихокси се нису предали тако лако, на старту другог полувремена промијенили су тактику и на сцену је ступио Маршон Линч. У свом спектакуларном маниру истрчао је 40 јарди и тачдаун за изједначење.

Ипак, само четири минуте касније Најнерси одговарају, Кеперник проналази Анквана Болдина који сјајним хватањем враћа Сан Франциско на +7.

Услиједио је спектакл. Болдвин враћа кикоф за 69 јарди и припрема терен за Расела Вилсона. Након филд гола Хахушке за смањење резултата пред последњи период, домаћин га отвара тачдаун хватањем Кирса од 35 јарди.

Одбрана Сијетла потом ступа на свену, Клиф Ејврил прави важан сек и доноси свом тиму напад. Офанзивни ред не успијева то да искористи, али му нову шансу даје Кем Ченселор пресјецањем Кеперниковог паса. Коначно то Хаушка претвара у филд гол са 47 јарди за 23:17.

Најнерси крећу у одлучујући напад, стижу до линије од 30 јарди од енд зоне ривала, 55 секунди прије краја. Кеперник у четвртом нападу проналази Гора и стиже на 20 јарди, одмах тражи Кребтрија за СБ тачдаун, али Ричард "Ја сам најбољи корнербек" Шарман пресјеца лопту коју хвата његов саиграч Малком Смит и Сихокси одлазе у Супербоул!