Давиди: Рјешење за Сејдића и Финција до краја године
Замјеник шефа Делегације ЕУ у БиХ Ренцо Давиди изјавио је да би у децембру могло да почне разматрање кредибилног захтјева БиХ за чланство у ЕУ уколико би питања "Сејдић-Финци", државне помоћи и пописа становништа у БиХ била адекватно рјешена у наредних неколико седмица. Он је рекао да формирање привремене заједничке комисије оба дома Парламентарне скупштине […]
Замјеник шефа Делегације ЕУ у БиХ Ренцо Давиди изјавио је да би у децембру могло да почне разматрање кредибилног захтјева БиХ за чланство у ЕУ уколико би питања "Сејдић-Финци", државне помоћи и пописа становништа у БиХ била адекватно рјешена у наредних неколико седмица.
Он је рекао да формирање привремене заједничке комисије оба дома Парламентарне скупштине БиХ за провођење одлуке Европског суда за људска права у случају Сејдић и Финци представља позитиван корак и да постоји могућност да овај проблем буде ријешен до краја године.
"Сама чињеница да ће се комисија састати већ наредне седмице и да ће покушати да ријеши нека процедурална питања веома је позитиван развој догађаја", рекао је Давиди за АТВ.
Он је навео да само формирање комисије неће бити сматрано довољно увјерљивим напором и да ће бити неопходно постићи више од тога, односно да Европска комисија жели да види врло увјерљива настојања да се овај проблем ријеши.
Давиди је рекао да Делегација ЕУ у БиХ жели да домаћи актери раде на овом питању и да кроз дијалог и компромис нађу рјешење.
Када је ријеч о Закону о државној помоћи, Давиди је рекао да је текст закона који је усвојио Савјет министара БиХ и упутио га у парламентарну процедуру добар и усаглашен са европским правним тековинама.
Он је истакао да је неопходно да БиХ има завршен обим државне помоћи већ у првом кварталу наредне године, при чему је законски оквир, односно његово благовремено усвајање, од фундаменталног значаја.
Говорећи о закону о попису становништва, Давиди је рекао да тај закон није услов само по себи, али да ће бити неопходан уколико БиХ дође у нову фазу у процесу придруживања.
"Ако би БиХ успјела да дође у нову фазу, односно уколико би дошла до тачке када се од Европске комисије тражи мишљење о БиХ, биће неопходно имати податке о социјално-економском развоју земље", рекао је Давиди.