Дан побједе, у Москви наравно

Највећи руски национални празник, Дан побjеде, обиљежен је данас традиционалном војном парадом на Црвеном тргу у Москви, а предсједник Русије Владимир Путин поручио да сви треба да се сјете зашто је почео Други свјетски рат рат и да анализирају лекције из прошлости које су и данас актуелне. Поред Путина и премијера Дмитрија Медведева, дефилеу војника […]

среда, мај 9, 2012 / 15:31

Највећи руски национални празник, Дан побjеде, обиљежен је данас традиционалном војном парадом на Црвеном тргу у Москви, а предсједник Русије Владимир Путин поручио да сви треба да се сјете зашто је почео Други свјетски рат рат и да анализирају лекције из прошлости које су и данас актуелне.

Поред Путина и премијера Дмитрија Медведева, дефилеу војника и технике, којим се слави побједа у Другог свјетског рату и слом фашизма, присуствовали су највиши руски званичници, ветерани Другог свјетског рата, чланови дипломатског кора, новинари и хиљаде званица.

Тачно у 10 часова огласила су се звона на кремаљској кули Спаског дајући знак да 67. Парада побједе може да почне уз звуке совјетске патриотске пјесме „Свети рат” коју је извео војни оркестар од 1.100 чланова.

Командант параде генерал пуковник Валериј Герасимов и министар одбране Анатолиј Сердјуков пошли су један другоме у сусрет стојећи у црним кабриолетима који су се срели на средини Црвеног трга испред трибине на којој су били Путин и Медведев.

Сердјуков је затим обавио смотру јединица сачињених од свих родова војске, полиције, Федералне службе безбедности и Министарства за ванредне ситуације, које су му одпоздрављале громким поклицима „ура”.

Када је обавио смотру јединица, Сердјуков је предао рапорт врховном команданту оружаних снага Владимиру Путину, а прије него што је он узео ријеч, интонирана је руска химна.

Путин је истакао да је Други свјетски рат био неизбјежан, јер агресивне намјере нациста нису благовремено наишле на организован отпор, због чега је човјечанство морало да плати огромну цијену, а највећу тадашњи Совјетски Савез.

Он је захвалио свим државама које су ступиле у антифашистичку борбу и дале допринос уништењу страшног непријатеља, а затим нагласио да сви треба да се сјете зашто је почео тај рат и да анализирају лекције из прошлости које су и данас актуелне.

„Желим данас да нагласим, само стриктно поштовање међународних норми, поштовање националног суверенитета и самосталног избора свих народа, неке су од потпуних гаранција да се трагедија прошлог рата неће поновити”, рекао је Путин.

Након његовог говора услиједио је дефиле јединица и борбене технике међу којом су били и против-ваздушни системи „С-400 тријумф” и против-ракетни „Искандер”, а Путин је по окночању дефилеа сишао са бине да би поздравио команданте јединица и ратне ветеране и са којима се фотографисао.

Посебна част и овога пута указана је ратним ветеранима од којих су многи дошли на параду у пратњи својих унука и праунука, а они су заузели мјеста на централној трибини уз предсједника, премијера и остале највише званичнике Русије.

Један од њих је и Михаил Иванович (88) који је ратовао на Кавказу и борио се за ослобођење Севастопоља и чију ветеранску униформу краси више од 30 одликовања и медаља.

„Ово је највећи празник за мене, а вјерујем и за цијелу Русију. Данас се сјећамо славних дана велике побједе, али и ратних другова који нису више са нама. Ова традиција треба да се настави и после нас”, казао нам је Иванович који је марширао Црвеним тргом на паради 1945. године.

Марија Федоровна (85) ратне године је провела у Москви, а данас је дошла на параду са својом унуком.

„Дивно је као и сваке године. Ипак, лане је било љепше, јер је било сунчано, а данас смо се смрзли. Али свеједно дошла бих и по снијегу. Ништа не треба мијењати, ова прослава и овај празник треба да остану овакви какви јесу”, рекла нам је Федоровна.

Прелет хеликоптера са којих су вијориле националне и војне заставе означио је крај 67. Параде побједе, после чега су околне улице поново отворене за саобраћај, а посјетиоци су сишли са свечаних трибина на Трг да пронађу познате и честитају им празник.

Киша која је падала читаве ноћи и јутра престала је пола часа прије почетка параде захваљујући акцији 10 специјалних авиона који су испустили гасну смјесу за растеривање облака.



Оставите одговор