Дан ослобођења: Гдје је данас улица Степе Степановића у Сарајеву?

Сарајево испод Требевића, сад си варош Карађорђевића, пјевало се од 1918.

среда, новембар 6, 2013 / 12:41

Пише Немања Девић

Сарајево, 6. новембар 1918. Сунчеви зраци стидљиво су тог јутра падали по маси народа који се окупљао чекајући војску с истока која ће јој донети слободу. Победничком армијом која је долазила на позив Народног вијећа – представничког тела јужнословенских народа Босне и Херцеговине, командовао је војвода Степа Степановић, јунак са Једрена, Цера и Доброг Поља. Стари војвода очекивао је борбе већ на Дрини. Стрепећи, војници су се брзо приближавали граду у ком су после убиства престолонаследника туђина на Видовдан 1914. избиле прве варнице светског пожара.

У срцима окупљених била је бура. Дочек српских ослободилаца у Сарајеву био је тријумфалан и потресан – за памћење. Градоначелник Аристотел Петровић је војводи и његовим војницима узбуђено пожелео добродошлицу и изразио захвалност за све њихове напоре. Мара Љубибратић, која му је подарила ловоров венац, присећала се незаборавних момената:

Велики наш војвода, са сузама у очима, пољуби предати му вјенац, а ми у том величанственом моменту, кличући Краљу, Војводи, Српској војсци, Слободи, заборависмо на све патње и понижења, уздигнусмо се, да по примјеру овог великог човјека, ширимо љубав, братство, јединство. (…) Са свију страна похрли и старо и младо, слабо и нејако, да се поклони свом великом Хероју и да својим очима види Слободу. (…) Када га је на једном састанку жена, једна угледна муслиманка огрнувши га дивном старинском махрамом у свом поздравном говору замолила да узме и њих у заштиту, одговорио је узбуђено да ће сви грађани без разлике вјере уживати права и слободу.

Сам војвода Степа спречавао је насиља и освете. Живео је у скромном стану; шетајући чаршијом изазивао je симпатије и поштовање. Скромне природе, када је почетком 1920. после обављене дужности напуштао Сарајево, одбио је величанствен испраћај који су Сарајлије намеравале да му приреде. Град је и годинама касније наставио да празнује 6. новембар, дан када је угледао слободу.

На годишњицу ослобођења, сарајевска делегација посетила је војводу Степу у његовој кући у Чачку где је проводио пензионерске дане, живећи у улици која се звала ни мање ни више до – Сарајевска. Доделили су му диплому са звањем почасног грађанина Сарајева. Он им је доследно себи захвалио и одговорио:

Слободу нисам вам донео ја, већ на мачевима својим наши храбри и издржљиви јунаци, а понајвише шајкача и опанак.

Био је усхићен и дирнут. "Преко вас грлим моје драго Сарајево и целу Босну поносну!”, рекао је на крају. Када је његово срце престало да куца 1929, стизале су поворке и телеграми саучешћа из свих југословенских покрајина. Десетине њих из његовог вољеног града, од муслимана и од православаца, од католика и Јевреја. Живко Нежић je у име сарајевских добровољаца узео реч на сахрани:

Ми се још врло добро сећамо кад си дошао у праскозорје 1918. године; сишао си у наше Сарајево, које те данас тако и толико воли и у сузама остало је када смо јуче пошли за Чачак да те испратимо до вечне куће. (…) Велика хвала у име Босне и Херцеговине, коју си задужио док траје века и света. Наша Босна и Херцеговина никад прежалити тебе неће.

Градоначелник Приједора Алибег Капетановић је у свом телеграму истакао:

Нека је вечна слава дичном војводи, под чијим је вођством српска војска ослободила Босну поносну.

Саучешће је уручило и муслиманско удружење Народна узданица из Сарајева са др Мусакадићем, градоначелник Травника Салих Сујанџић, муслимански прваци из Крајине, Градачца, Вишеграда, Високог, Оџака, Санског Моста, Грачанице, Власенице, Модриче, Тузле, Зворника, Крупе. Начелник Селманагић из Сребренице је написао:

Поводом немилог губитка нашег непрежаљеног војводе веће општине (…) закључило је да вам изјави наше искрено саучешће.



0 КОМЕНТАРА

  1. zmaj , 06.11.2013. 14:20:14
    “Milos Obilić ili car Dušan koji nisu imali ama bas nikakve veze sa ovim gradom“

    Pa gusteru,kao prvo dvojica spomenutih imaju veze sa istorijom Srba.(Inace nasom zajednickom u dalekoj proslosti).
    Srbi imaju kao konstitutivni narod pravo izucavanja vlastite istorije ili tvrdis drugacije?

    Ili mozda tvrdis da se (putem muslimana ide direktno u „multietničko“ Sarajevo)?

    http://wap.mtel.ba/preview_story/237238/

  2. Jea, moj komentar uopšte ne upuđuje na srpsku krivicu već na krivicu ljudi sa imenima i djelima koji danas u haškom sudu jedni na druge prevaljuju krivicu za laži koje su izgovarali.

    Št se tiče tešanjskih granata, drago mi je što su otkrivene i što će biti uništene. Ova zemlja po kojoj hodamo će nam biti zahvalna ako iz nje povadimo sve kosti i oružje koje smo u nju posakrivali.
    Dok to ne učinimo po njoj ćemo hodati oborenog pogleda.

  3. Значи Срби могу имати имена улица по својим историјским личностима- само у Јагодини? 🙂 А потурад имају право и у Јагодини да праве „рецензију“ имена улица- као што сте релативно скоро тражили промјену имена улице Вељка Миланковића у Новом Саду? 😀 Балијска посла..

Оставите одговор