Дан безбједног интернета: Шта смију родитељи, шта не смију дјеца?
Омбудсман за дјецу Републике Српске Нада Граховац изјавила је да је за безбједно коришћење интернета код дјеце веома важно да родитељи са њима успоставе комуникацију како би имали повјерење да кажу да имају проблем. "Сарадњом, отвореним разговором, разумијевањем, међусобним поштовањем и повјерењем изграђује се и развија однос родитеља и дјеце, тако ће од најранијег узраста […]
Омбудсман за дјецу Републике Српске Нада Граховац изјавила је да је за безбједно коришћење интернета код дјеце веома важно да родитељи са њима успоставе комуникацију како би имали повјерење да кажу да имају проблем.
"Сарадњом, отвореним разговором, разумијевањем, међусобним поштовањем и повјерењем изграђује се и развија однос родитеља и дјеце, тако ће од најранијег узраста дјете од родитеља, без страха, тражити помоћ за све ситуације које га могу повриједити и угрозити, па и на интернету", рекла је Граховац.
На конференцији "Дан безбједног интернета – Откријмо дигитални свијет заједно … безбједно!", она је рекла да забрана не рјешава ништа, већ само додатно подстиче знатижељу.
Граховац је подсјетила да је прошле године успостављена интернет страница "Дјеца на интернету" прва такве врсте у Српској посвећена дјеци, родитељима и школи, која говори о насиљу и комуникацији на интернету, те има контакт адресе за пружање заштите.
Директор Агенције за информационо друштво Републике Српске Срђан Рајчевић је истакао да степен безбједности на интернету зависи од информатичке писмености дјеце, али и њихових родитеља.
"Улога родитеља је јако битна и мора доћи до изражаја у смислу едукације и указивања на потенцијалне опасности које вребају на интернету. Родитељи морају бити добро обучени и морају познавати основне постулате и концепте функционисања самог интернета", рекао је Рајчевић.
Ученик другог разреда Рачунарско-информатичког смјера, Бањалучке гимназије Александар Милошевић је рекао да он дневно у просјеку на интернету проведе више од пет часова, нагласивши да он сам, али и његови вршњаци превише времена проводе на интернету.
Конференцији је присуствовао велики број заинтересованих ученика основних и средњих школа, као и представници Министарства просвјете и културе, Министарства породице, омладине и спорта и Министарства унутрашњих послова Републике Српске.