Eлектропривреда у ‘сложеној економској ситуацији’

Главни одбор Синдиката удружених радника енергетике Републике Српске оцијенио је данас да је "Електропривреда Републике Српске" доведена у врло сложену економску ситуацију, због значајно већих трошкова производње у термоелектранама и врло високом цијеном увезене електричне енергије. Предсједник овог синдиката Душан Врховац истакао је да је једно од рјешења тренутне ситуације повећање цијена електричне енергије, јер […]

уторак, фебруар 28, 2012 / 16:01

Главни одбор Синдиката удружених радника енергетике Републике Српске оцијенио је данас да је "Електропривреда Републике Српске" доведена у врло сложену економску ситуацију, због значајно већих трошкова производње у термоелектранама и врло високом цијеном увезене електричне енергије.

Предсједник овог синдиката Душан Врховац истакао је да је једно од рјешења тренутне ситуације повећање цијена електричне енергије, јер ће, како је навео, овакав ниво цијена дугорочно бити штетан за цјелокупан енергетски систем, али и грађане.

"Имамо ситуацију да они који имају паре ескивирају плаћање електричне енергије, што је недопустиво. Било би коректно да цијена електричне енергије у Српској буде реална, јер је тренутно најнижа у региону, те да се социјално угроженим категоријама субвенционише потрошња електричне енергије", рекао је Врховац новинарима након сједнице Главног одбора овог синдиката.

Он је навео да "Електропривреда Српске" послује изузетно сложено и тешко, што је посљедица лоше хидрологије и значајно повећане потрошње електричне енергије. "Неповољна хидрологија у прошлој години довела је до тога да хидроелектране не остварују планирану производњу, па је ‘Електропривреда’ била приморана да увози врло скупу електричну енергију, како би се избјегле редукције", прецизирао је Врховац.

Он је рекао да платежна моћ грађана отежава наплату утрошене електричне енергије, те репрограми у плаћању струје не дају очекиване резултате. "Све ово значајно утиче и на материјални положај запослених, као и активност синдиката који покушава да у преговорима са послодавцима обезбиједи поштовање достигнутог права радника", рекао је Врховац.

Говорећи о проблематици у синдикалним организацијама нафтне индустрије Српске, Врховац је рекао да се она огледа у једностраном тумачењу појединих одредби посебног колективног уговора, које се односе на обрачун смјенског и рада на празник, као и пролонгирању примјене протокола о исплати система премија и стимулација.

"Захтијевамо од послодаваца да при реорганизацији, односно уступању неких послова другим фирмама, нађу рјешења у заштити права радника у нафтној индустрији и адекватној накнади за оне који буду проглашени технолошким вишком или оне који не прихватају посао код новог послодавца", истакао је Врховац.



Оставите одговор