Далеко је Сунце: Сонда твитнула са комете и угасила се

После узбудљиве недјеље, Филе је послао посљедњи твит и угасио се. Рано ујутру у суботу и после 57 сати извођења научних експеримената на површини комете 67П/Чурумов – Герасименко, мисија Филе је окончана. До његових соларних панела није стизало довољно сунчеве светлости и летелица се припремала за хибернацију, али у правом Холивудском маниру, Филе је херојски […]

понедељак, новембар 17, 2014 / 13:11

После узбудљиве недјеље, Филе је послао посљедњи твит и угасио се.

Рано ујутру у суботу и после 57 сати извођења научних експеримената на површини комете 67П/Чурумов – Герасименко, мисија Филе је окончана.

До његових соларних панела није стизало довољно сунчеве светлости и летелица се припремала за хибернацију, али у правом Холивудском маниру, Филе је херојски успео да пошаље све податке и то непосредно пре гашења.

У последњем блоку података које је Филе послао била су очитавања инструмента “Козак”.

Она би могла да открију молекуларне састојке који су можда некада захваљујући некој другој комети, дошли на Земљу и “посејали” живот.

“Подаци које су прикупили Филе и Розета могли би да промене све што знамо о кометама”, рекао је Мет Тејлор, научник који стоји иза овог пројекта Европске свемирске агенције.

Иако је сада у дубокој хибернацији и даље постоје шансе да ће Филе оживети. Наиме, комета се тренутно налази иза Марса, али ће у августу 2015. бити ближе Земљиној орбити и сунчева светлост ће до ње несметано допирати.

“Надамо се да ће у каснијим фазама мисије, можда онда када будемо ближи Сунцу, имати довољно сунчеве свјетлости да пробудимо лендер и поново успоставимо комуникацију”, каже Штефан Уламек, менаџер за лендер Филе у ДЛР Њемачком аеросвемирском центру.

У међувремену, научни тимови почињу да анализирају податке које је Филе послао. Први резултати требало би да буду представљени на конференцији Америчке геофизичке уније у Сан Франциску сљедећег мјесеца.

Розета мисија трајаће још 20 мјесеци, проучавати комету и ослушкивати лендер, док се он не пробуди.

Спуштање Филеа на комету је врхунац десетогодишње мисије проучавања четири километра дугог небеског тијела ради прикупљања узорака и података за које се стручњаци надају да ће им помоћи да одгонетну поријекло сунчевог система, начин на који су настале планете и сам живот, будући да стијена и лед од којих је репатица саздана представљају својеврсну "временску капсулу".

Розета је са Филеом кренула на своју 6,5 милијарди километара дугу одисеју 2004. године. Комету Чурјумов-Герасименко сустигла је у августу ове године.

Комета, коју су 1969. године открили руски астрономи Клим Чурјумов и Светлана Герасименко, креће се брзином од 18 километара у секунди и тренутно је удаљена од Земље 510 милиона километара.

Мисија Розета коштала је скоро 1,4 милијарде евра.

Без обзира на то шта ће бити са Филеом, Розета ће наставити да прати комету на свом путу око Сунца. Сонда и комета ће се 13. августа 2015. наћи на свега 186 милиона километара од Сунца, а потом ће се упутити ка излазу из Сунчевог система.



Оставите одговор