Дачић: Подржао Јеремићеву иницијативу

Предсједник Владе Србије Ивица Дачић најавио је максималну подршку иницијативи предсједника Генералне скупштине УН Вука Јеремића да се у том тијелу у априлу води дебата о раду Хашког трибунала. "Наредних месеци, кроз дипломатску офанзиву, покушаћемо да придобијемо подршку што већег броја најутицајнијих земаља УН, да оштро и критички говоре о раду Трибунала и политичким утицајима […]

среда, новембар 21, 2012 / 09:01

Предсједник Владе Србије Ивица Дачић најавио је максималну подршку иницијативи предсједника Генералне скупштине УН Вука Јеремића да се у том тијелу у априлу води дебата о раду Хашког трибунала.

"Наредних месеци, кроз дипломатску офанзиву, покушаћемо да придобијемо подршку што већег броја најутицајнијих земаља УН, да оштро и критички говоре о раду Трибунала и политичким утицајима којима је изложен", рекао је Дачић.

Он је додао да Србија због хашке неправде неће подизати "берлински зид", али ће чинити све што је у њеној моћи и искористити све расположиве механизме да заштити националне и државне интересе.

Дачић је навео да се у случају ослобађања Анте Готовине и Младена Маркача, не говори о успјеху Хрватске, већ о њеном "великом брату" који је помогао да се изврши акција "Олуја" и који има интерес да сви актери буду проглашени невиним.

"Сви смо ми данас у кући `великог брата`, само је он неком мало рођенији", рекао је Дачић за "Вечерње новости".

Он је оцијенио да одлука Жалбеног вијећа Хашког трибунала обесмишљава српске жртве и чини их безвриједним, те додао да Србија, поводом тога, "неће сједити скрштених руку" и мора да подржи грађане који су покренули разне тужбе широм свијета против Хрватске у вези са акцијом "Олуја".

Одговарајући да ли се "сценарио Готовина-Маркач" може поновити и 29. новембра, за када је заказано изрицање пресуде бившем команданту ОВК Рамушу Харадинају, Дачић је рекао да се од Трибунала, нажалост, свашта може очекивати.

Говорећи о рјешењу за косовски проблем, Дачић је рекао да и даље мисли да рјешење подјеле не треба унапријед одбацивати.

"О свему треба разговарати и све опције размотрити. Рецимо, не видим зашто не би био могућ и `Дејтон` за Косово, као у случају БиХ", рекао је Дачић.

Он је најавио да ће након Нове године бити разговарано о платформи која се тиче статусних питања за дијалог који би се водио у вези са коначним рјешењем за Космет.



Оставите одговор