Дачић-Лагмуџија: Да Миљацка боље односе донесе

Односи Србије и Босне и Херцеговине су у великом успону и заједничка је жеља да се таква динамика настави, оцјенили су шефови дипломатија Србије и БиХ Ивица Дачић и Златко Лагумџија. Лагумџија се са министром спољних послова Ивицом Дачићем састао на почетку посјете Београду, а потом је разговарао и са премијером Александром Вучићем. Дачић је […]

среда, август 20, 2014 / 13:58

Односи Србије и Босне и Херцеговине су у великом успону и заједничка је жеља да се таква динамика настави, оцјенили су шефови дипломатија Србије и БиХ Ивица Дачић и Златко Лагумџија.

Лагумџија се са министром спољних послова Ивицом Дачићем састао на почетку посјете Београду, а потом је разговарао и са премијером Александром Вучићем.

Дачић је рекао да су Србија и Босна и Херцеговина међусобно повезане и да су заједно много јаче него појединачно.

Као добар примјер такве сарадње министри су навели донаторску конференцију за угрожене од поплава у Србији и БиХ, на којој је, како су заједно оцјенили, прикупљено више средстава него да су двије земље одвојено сакупљале новац, преноси Танјуг.

"Међународна заједница је позитивно оценила наш заједнички наступ", рекао је Дачић на конференцији за новинаре послије састанка у Палати "Србија".

Србија је, према његовим ријечима, заинтересована за стабилност БиХ, за њен економски развој и постоји узајамна подршка на путу ка Европској унији.

Дачић је најавио и да ће се 22. августа у Берлину састати са министром спољних послова Њемачке Франком Валтером Штајнмајером и да ће том приликом бити ријечи о билатералним односима Србије и Њемачке, консултацијама о српском предсједавању ОЕБС-у, али и о конференцији о Западном Балкану у Берлину 28. августа, којој ће присуствовати премијери, министри спољних послова и економија земаља региона.

Лагумџија је истакао да Србија и БиХ представљају узор за регионалну сарадњу и да је на данашњем састанку било ријечи о унапређењу односа двије земље.

"Уједињени у региону можемо учинити много више ако будемо радили заједно", рекао је Лагумџија.

Правни механизам за спречавање одласка на ратишта

Ивица Дачић изјавио је да треба пронаћи правни механизам за спријечавање одласка држављана Србије на страна ратишта и додао да заједнички одговор треба тражити са земљама Европске уније.

"Није добро за интересе Србије да наши држављани учествују у разним сукобима широм света и треба наћи правни механизам како да се то убудуће што више ограничи", рекао је Дачић.

Према његовим ријечима, није проблем само Украјина гдје се наши грађани боре на обје стране, већ и учешће неких наших држављана у Сирији, Блиском истоку и Ираку, односно исламским екстремистичким групацијама.

"Треба да нађемо заједнички одговор заједно са ЕУ јер Унија има сличне проблеме и треба да нађемо механизам како да се то убудуће спречи", навео је Дачић.

Лагумџија је оцјенио да одлазак људи са простора Балкана на ратишта широм свијета представља резултат онога што се овдје догађало последњих 20 година, атмосфере ратовања у којој су настале различите идеологије, подјеле и сегрегације.

"Зато је јако важан убрзани пут Србије и БиХ, као и читавог региона према европским интеграцијама и сасјецање у коријену тог проблема. А коријен тог проблема је идеологија подјељених друштава, умјесто јединство у различитости који је овај простор увијек био и на којем модерна Европа почива", рекао је Лагумџија.

Неправда и сиромаштво, бесперпективност како у БиХ тако и у Србији такође у великој мјери тјерају људе на то, додао је шеф дипломатије БиХ.



Оставите одговор