Црногорско тужилаштво истражује масакр који су починили муслимани у Чајничу

Црногорско Специјално тужилаштво за борбу против организованог криминала, корупције, ратних злочина и тероризма претреса списе и доказне материјале у вези са случајем ратног злочина над Србима у Чајничу 1993. године, у којима су учествовали црногорски држављани из околине Пљеваља, пише "Политика”. “Постоје не само индиције већ и необориви докази да су у звјерским ликвидацијама 25 […]

понедељак, мај 25, 2015 / 11:59

Црногорско Специјално тужилаштво за борбу против организованог криминала, корупције, ратних злочина и тероризма претреса списе и доказне материјале у вези са случајем ратног злочина над Србима у Чајничу 1993. године, у којима су учествовали црногорски држављани из околине Пљеваља, пише "Политика”.

“Постоје не само индиције већ и необориви докази да су у звјерским ликвидацијама 25 цивила, рањавању више њих и одвођењу у заробљеништво, силовањима и излагању тортури, учествовали људи са подручја Буковице, у општини Пљевља”, рекао је за овај лист инспектор полиције, који је недавно “добровољно” пензионисан.

Из тог времена, навео је овај извор, постоји кривична пријава полиције из Чајнича против 38 држављана Црне Горе, од којих неки живе у БиХ, али користе бирачко право на подручју Пљеваља.

Саговорник листа наводи да су за детаље овог злочина знале и неке адвокатске канцеларије и невладине организације, које су годинама истраживале наводне злочине над муслиманима из Буковице, све да би сакрили управо злочине црногорских држављана над Србима у Чајничу и Горажду.

У селима Поникве, Гламочевићи и Бућковићи убијени су Његош, Полка, Душанка, Бранко и Ивана Машић, Трифко, Божо и Станојка Дачевић, Душко Катана, Вучко и Стево Ковачевић, Чедо Поповић, Душан Чокорило, Даринка Пјевић, Жељко Машић и Мирко Крнојелац.

У Гламочевићима су убијени цивили Милан Вујовић, Ратко Крезовић, Радован Станичић, Алекса Танасковић, Тодор Јањић и Мирко Ласица, док су у Бућковићима масакрирани Млађен Дракула, Никола Пљеваљчић и Владо Ђуковић.

Поводом овог злочина, тек након снажног притиска јавности, прије свега српских опозиционих партија у Црној Гори, 2009. године огласио се тадашњи врховни државни тужилац Црне Горе Ранка Чарапић, која је поручила да ће бити исправљена неправда према Србима из Чајнича.

Родбина ликвидираних Срба из Чајнича је у међувремену саопштила да ће против државе Црне Горе поднијети тужбу Међународном суду у Стразбуру.

Рођак неколицине ликвидираних Срба Ратко Машић рекао је да није тајна да су екстремисти из пљеваљске Буковице, комшије, водили муслиманску војску из БиХ и дали допринос “сатирању цивила, показујући нечувену бестијалност”.

“Убили су 13-годишњег Жељка Машића и потом га масакрирали, ломећи му мртвом зубе. Иживљавали су се над покојном Полком Дачевић /30/, крвнички масакрирали Трифка Дачевића /66/ оставивши му нож у гркљану”, испричао је Ратко Машић.

У Тужилаштву БиХ постоји предмет који се односи на ратни злочин над српским становништвом у селима Шапићи, Пријемет и Тројан у општини Чајниче, почињен 14. фебруара 1993. године, потврђено је Срни у Тужилаштву.

Из Тужилаштва Бих нису могли да саопште више информација у вези са овим предметом.



Оставите одговор