Црна Гора: Кажњаваће се истицање тробојке?

Срби у Црној Гори, као и остале мањинске националне заједнице, своја национална обиљежја ће моћи да користе, али уз нека законска ограничења, пишу Новости. Употребу заставе на свадбама, поводом утакмица и слично забраниће нови закон о употреби и јавном истицању симбола, пише овај лист. Завршена је јавна расправа коју је покренуло Министарство за људска и […]

уторак, новембар 26, 2013 / 23:23

Срби у Црној Гори, као и остале мањинске националне заједнице, своја национална обиљежја ће моћи да користе, али уз нека законска ограничења, пишу Новости.

Употребу заставе на свадбама, поводом утакмица и слично забраниће нови закон о употреби и јавном истицању симбола, пише овај лист.

Завршена је јавна расправа коју је покренуло Министарство за људска и мањинска права, а међу првима су се побунили Албанци који сматрају да се ради о дискриминацији. Сматрају да национални симболи треба да се користе у државним органима, као и у образовним установама, локалним самоуправама у којима је нека национална заједница аутохтона.

И Срби, који чине 32 одсто становништва, мораће да се повинују новим правилима. За непоштовање прописа предвиђене су новчане казне од 2.000 до 20.000 евра (за правно лице), па тако, на пример, неће моћи да "развуку“ тробојку испред и у објектима Скупштине, предсједника, Владе, Уставног суда, судова, државног тужилаштва, војске, полиције… Казна за "одговорно лице у правном лицу“ је између 300 и 2.000 евра, колико и за физичко лице, а за предузетнике од 500 до 6.000 евра. Да ће овај закон остати "мртво слово“ као и многи до сада усвојени, вјерује др Будимир Алексић из Нове српске демократије.

"Протеклих седам година били смо свједоци еуфоричне употребе црногорских симбола. Треба проћи црногорским градовима и видјети те заставе које су направљене од јефтиног кинеског материјала, црвених крпа, које годинама висе по јарболима очерупане од вјетра. Иако се оне налазе испред зграда локалних самоуправа и државних институција за државну администрацију нема санкција", каже др Алексић.

Алексић додаје да би држава требало да заштити и вјерске симболе који се такође злоупотребљавају. Посебно је угрожен манастир Острог чију слику произвођачи свакојаких ракија и домаћих сокова лијепе на етикетама флаша, као и лик Белог анђела.



Оставите одговор