Црна Гора и Унеско: Више брину за Косово, него за Морачу
Црна Гора је била једна од 24 земље која су дале глас да се српска одметнута покрајина Косово прими у Унеско, организацију УН за науку и културу. Док се "предано бори" да српски манастири на Космету имају "заштиту", Црна Гора ни не помишља да подржи накане ентузијаста да на листу УНЕСКО буде увршен и манастир […]
Црна Гора је била једна од 24 земље која су дале глас да се српска одметнута покрајина Косово прими у Унеско, организацију УН за науку и културу.
Док се "предано бори" да српски манастири на Космету имају "заштиту", Црна Гора ни не помишља да подржи накане ентузијаста да на листу УНЕСКО буде увршен и манастир Морача. На ово указује публициста Комнен Бећировић, који се бори за заштиту манастира, како би се спријечила могућност да он буде угрожен изградњом хидроелектране на ријеци Морачи.
– Једна ствар која дјелује запрепашћујуће у аминовању од стране црногорског режима да се косовско насљеђе преда на милост и немилост његовим вјековним уништитељима, јесте чињеница да та иста власт неће ни прстом да мрдне како би се величанствена земља Морача са њеним природним и цивилизацијским добрима нашла под заштитом Унеска за што су се стекли сви услови! Да парадокс буде већи, међу тим добрима налази се манастир Морача, најважнији историјски споменик Црне Горе, који је задужбина Немањића баш као и сви косовски манастири – каже Бећировић.
Иако се чинило да је прича о изградњи електране на Морачи, прича о новом расписивању тендера је опет актуелна, а као заинтересован партнер се јавља кинеска фирма Норинко. У Митрополији црногорско-приморској упозоравају да би изградњом хидроелектрана био угрожен и манастир Морача. У међувремену су организовани научни скупови, а стручњаци из разних области су углавном били против пројекта. Сматрају да не постоји начин да се физички заштити, пошто се цијели плато налази на конгломератној стени.
– Једним пројектом брана и вјештачких језера у долини Мораче, који датира из титоистичког времена, али који је црногорска влада снажно актуализовала посљедњих година, осуђени су на потапање кањони стари десетинама милиона година; многобројно ендемско биље јединствено на планети; археолошка налазишта која потичу из Праисторије, као као што ће бити озбиљно угрожeна фауна и флора у Скадарском језеру. Осим тога, остварење тога пројекта представљало би смртну пријетњу манастиру Морача из XIII вијека, који се сматра најстаријим и најважнијим историјским спомеником Црне Горе. Под његовим сводовима се, између осталог, налази чувена фреска „Гавран храни пророка Илију“ из 1252, дјело без премца у читавој хришћанској умјетности. Шта више, огромна водена маса од око милијарду кубних метара у вјештачким језерима узводно од Подгорице, била би прави Дамоклов мач над црногорском престоницом – стоји у писму којим се Бећировић обратио у УНЕСКО.