Четри нова јахача у свијету геџетерије

Година је 2012, за коју неки вјерују да ће означити крај свијета. Али, у случају да се четири јахача Апокалипсе ипак не појаве, можда бисте могли да размислите о неким паметним инвестицијама на дуже стазе, имајући на уму другу врсту коњаника. Интел, Мајкрософт, Дел и Сиско били су током деведестих такозвана „четири јахача технологије” – […]

недеља, јануар 8, 2012 / 18:43

Година је 2012, за коју неки вјерују да ће означити крај свијета. Али, у случају да се четири јахача Апокалипсе ипак не појаве, можда бисте могли да размислите о неким паметним инвестицијама на дуже стазе, имајући на уму другу врсту коњаника.

Интел, Мајкрософт, Дел и Сиско били су током деведестих такозвана „четири јахача технологије” – велики играчи из ИТ свијета који су гарантовали сигурну добит инвеститорима из године у годину.

Скоро двије деценије њих четворо је држало узде главној машини технолошког развоја: персоналном рачунару. Интел је правио процесоре, Мајкрософт софтвер, Дел је производио ПС, а Сиско их је умрежавао.

Но, ствари су се промјениле. ПС више није главна перјаница технолошког напретка. Мобилни телефони, таблети, и клауд рачунарство утиру нову трасу.

Дакле, ко би требало да наслиједи стару гарду?

ЦНН је спровео анкету међу 30 ИТ стручњака – од аналитичара берзе до финансијских менаџера и консултаната – али и хиљадама својих читалаца и замолио их да изаберу 4 најбоље јавне компаније (чисто да знате зашто на листи нема Фејебука).

Резултати су више него јасни: Епл, Гугл, Амазон и ИБМ су четири нова јахача технополиса. Све четири компаније су, уједно, и водеће на пољу мобилних технологија и рачунарства у облаку.

Епл

Гласање није баш било толико тесно. Епл је неприкосновени лидер, јер се појавио на 84% гласачких листића. Није ни чудо: Епл је највриједнија ИТ компанија на берзи и једна од оних са највећим растом.

Епл предводи смартфон револуцију, а његов АјПед је створио нову категорију мобилног рачунарства.

„Мислим да ће таблет рачунарство бити следећа ‘велика ствар’ у технологији, а Епл матене држи монопол на том тржишту”, каже Зус Керавала, независни ИТ аналитичар у ЗК Рисрч.

Епл је такође спремно дочекао други кључни ИТ тренд лансирањем АјКлауд.

Гугл

Ова компанија нашла се на 70% гласачких листића.

„Претрага је и даље главни метод за уновчавање wеба и тако ће бити у блиској будућности”, каже Мајкл Гроси, директор у Алтман Виландрие & Цо.

Наравно, Гоогле је прерастао своју првобитну намену „обичног” претраживача. Ова комппанија годишње зарађује више од милијарде долара путем мобилног и дисплеј оглашавања.

Њен Андорид систем налази се у више смартфона од било ког другог ОС-а. А ако успешно прође и куповина Моторола Мобилитyја, то ће Гооглеу дати контролу над софтвером и над хардвером за његове уређаје.

Амазон

Нашавши се на 57% свих гласачких листића, Амазон је компанија са далеко најмањом вриједношћу на листи; њено тржиште вриједи око 80 милијарди долара (следећи најмањи је Гоогле са 170 милијарди).

Али пројекције кажу да ће продаја преко Амазона расти брже од било које друге компаније међу ове четири.

„Кључно тржиште Амазона је и даље у повоју, будући да се свега 5% трговине одвија онлине”, приметио је Стив Лидберг, директор истраживања у Пацифик Крест Секјуритис.

„Компанија је такође највећи ‘реметилац’ у ИТ свијету јер има пословни модел који подразумијева мале марже и тражи фелксибилност при инвестирању коју други угавном избјегавају”.

Компанија продаје електронске читаче Киндл и таблете за никакав или веома мали профит како би подржала свој главни бизнис у малопродаји и медијима. Али Амазнов највећи кец у рукаву је оно што се дешава у клауду, јер он нуди веб услуге и хостинг за ту платформу.

„То је данас малопродајна компанија са једном ногом у техологији”, каже Ванеса Алварес, аналитичарка у Форестер Рисрч. „А сутра ће бити технолошка компанија која води и малопродајни бизнис”.

Ајбием (ИБМ)

Са 40% присуства на глачким листићима, ИБМ је постао четврти јахач.

Његова СмартКлауд технологија помаже ИБМ-у да малим предузећима и владама понуди висококвалитетну аналитику, оптимизујући све од изградње путева до телефонских центара.

„Значај аналитике сваке врсте и дебљина ИБМ-овог портфолија у овој обасти је без конкуренције”, каже Сузан Фелдман, аналитичарка у ИДЦ-ју.

„Ове технологије су од суштинског значаја да бисмо закључили шта се дешава и због чега".

Револуција „великих података” коју ИМБ предводи довела је до бројних успијешних иницијатива, укључујући СмартерПланет и Вотсон, као и компјутер за играње квиза Јеопарди!. То је само један од разлога зашто су дионице ове 100 година старе компаније скочиле за 25% у прошлој години.

На технолошком тржишту звијезде могу да падну брзо и јако. У последњих десет година вриједности дионица три од четири некадашња јахача су у сталном паду, док је Киско у знатно горој позицији у односу на прије пет година.

Нови јахачи су одлична инвестиција за 21. век. Еплове дионице су у последњој деценији порасле за 3.650%, Амазонове за 1.160%, Гоогле је порастао за 550% од када је 2004. изашао на берзу, чак је и „матори” и гломазни ИБМ вриједнији за 90%.

Међутим, нема никаквих гаранција.

Прије само неколико година произвођач БлекБерија, Рисрч Ин Моушн би можда нашао своје мјесто на овој листи. Или Нетфликс.

То је навело једног аналитичара да не изабере никога за своју листу.

„У технологији данас нема сигурних инвестиција”, каже Ед Забицки из АЦИ Рисрч.

„Никада нисам видио оволико промјена за кратко вријеме. Промјене уздрмају тржиште и смање цијене, што доводи до обезвређивања компанија".



Оставите одговор