Чепурин против притиска на Србију преко Унеска

Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин рекао је да ће Русија подржавати Србију у борби за одбрану националних интереса, те истакао да је став Москве да би пријем самопроглашеног Косова у Унеско представљао кршење Резолуције 1244 Савјета безбједности УН. Он је додао да се Русија никако не слаже са стратегијом вршења притиска на Србију преко […]

субота, новембар 7, 2015 / 15:39

Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин рекао је да ће Русија подржавати Србију у борби за одбрану националних интереса, те истакао да је став Москве да би пријем самопроглашеног Косова у Унеско представљао кршење Резолуције 1244 Савјета безбједности УН.

Он је додао да се Русија никако не слаже са стратегијом вршења притиска на Србију преко Унеска, у оквиру дијалога Београда и Приштине, те оцијенио да је иницијатива за пријем Косова у Унеско дио покушаја да се исполитизује та међународна институција.

"У образложењу свог става подршке Србији, Русија полази од тога да у складу са Резолуцијом 1244 Косово није независна држава. Нико није укинуо ову резолуцију и она остаје на снази у својству обавезујућег правног основа косовског регулисања", рекао је Чепурин за "Тањуг".

Он је нагласио да постоје одређене шансе да се спријечи пријем Косова у Унеско и да Србија и њени пријатељи активно раде на томе.

"У овој драматичној ситуацији, 31 држава од 48 на овај или онај начин нису подржали приједлог да се ово питање уврсти у агенду Генералне конференције Унеска. Са наше тачке гледишта, одређене шансе за блокирање косовске кандидатуре пружа и варијанта коју је понудио Београд. Према овом приједлогу, доношење одлуке могло би да буде одгођено", рекао је Чепурин, додајући да је за то потребна проста већина гласова присутних.

Према његовим речима, потребно је узети у обзир да више земаља, уз притисак који се врши на њих, преферирају да не заузимају јасан став о том исполитизованом питању.

"Они разумију да би гласањем за албански приједлог нанијели значајну штету билатералним односима са Србијом, а то је од посебне важности не само за далеке земље, него и за земље у сусједству Србије, чије је становништво често пријатељски настројено према Србима са великим интересовањем за живот у миру и сарадњи. Када би преци ових народа сазнали како гласају власти њихових земаља, превртали би се у гробу", закључио је Чепурин.



Оставите одговор