Чедомир Црногорац: О корупцији трубе медији умјесто да се њом баве институције

Професор Природно-математичког факултета у Бањалуци, Чедомир Црногорац, тврди да је проблем корупције у високом образовању, који је посљедњих дана покренула студентска организација, без довољно доказа произвољно исконструисан и предимензиониран. Реагујући на текст под насловом „Спријечите мито на факултетима", објављеном у "Прессу РС" 21. априла, у којем су пренијети наводи из отвореног писма групе анонимних студената […]

уторак, април 24, 2012 / 11:00

Професор Природно-математичког факултета у Бањалуци, Чедомир Црногорац, тврди да је проблем корупције у високом образовању, који је посљедњих дана покренула студентска организација, без довољно доказа произвољно исконструисан и предимензиониран.

Реагујући на текст под насловом „Спријечите мито на факултетима", објављеном у "Прессу РС" 21. априла, у којем су пренијети наводи из отвореног писма групе анонимних студената из Источног Сарајева председнику РС Милораду Додику и гдје се, између осталог, као примјер корумпираног професора помиње и његово име, Црногорац у демантију који је јуче послао редакцији овог листа тврди да студенти из Источног Сарајева нису аутори наведеног текста.

– Немам намјеру да браним своја морална начела у вашем листу, посебно јер не знам ради ли се овдје о оригиналном академском примитивцу или плаћеном, односно намјенски употребљивом плаћеном провокатору. „Завичајни клуб" студената Источног Сарајева није аутор наведеног текста, јер нису били студенти кад је моја маленкост поменута у штампи прије неколико година. Ради читалаца и мојих садашњих студената, ријеч је о монтираној лажи о мојим енормним примањима, кад ми је годишњи хонорар приказан као мјесечна плата.

За оне који ме (не) познају, само да кажем да сам специфичну тежину својих моралних капацитета верификовао од 1992. до 1996. године, онда кад је то било најпотребније за Републику Српску – пише Црногорац.

Истичући да му је „чудно што су медији олако упали у замку манипулација" гдје су се, како додаје, многи звани и незвани одједном сјетили да имају право да указују на корупцију, мада нико не осјећа обавезу да документовано и именује актере нечасних радњи, Црногорац наводи да питање корупције, према његовом мишљењу, заправо представља однос неких студената према обавезама које проистичу из наставних планова и програма.

– Зар смо заиста дошли до тога да су анонимне пријаве по систему „рекла-казала" или „рекао ми је колега у повјерењу" основ да се контаминира углед високог образовању у РС? Република Српска има институције које су законом обавезне и задужене да се боре против корупције. Чудно је да се у овој вербалној агонији путем медија те институције нису огласиле. Министар просвјете и културе очекује резултате анкете „Транспаренси интернешенела", а ништа нам не каже о евентуалним истраживањима и раду ресорног министарства, сазнањима истражних органа и безбједносних агенција, као и сазнањима просвјетне инспекције. Није ваљда да корупција постоји у тако великом обиму, а да нема ниједне истраге, нити има релевантних доказа – наводи Црногорац.

Закључујући да анонимне пријаве нису никакав доказ јер, како истиче, нико нема право да без налога тужилаштва испитује било кога, Црногорац поручује да је за примање мита једини доказ обиљежени новац.

– Јасно је да је проблем надуван, јер код нас људи не плаћају ни оно што морају по закону, а камоли за неку услугу. Мито и корупција јесу присутни и у политици, концесијама, инвестицијама, интелектуалним услугама, код запошљавања сродника и слично. Мито и корупција је далеко сложенија прича од оне „дао му ја сто марака за шестицу". И највећи криминалци данас мирно шетају јер неко није узео налог од судије кад је узимао предмете који су евидентно дио кривичног дјела, а то, наравно, одговара намазаним ликовима у нашем друштву који узимају кајмак, а до јуче су јели торотан – пише Црногорац.



Оставите одговор