Брчко: И даље слаба реализација капиталног буџета

У мају ове године остварени су планирани буџетски проиходи, док су расходи нешто нижи од предвиђених. Међутим, реализација капиталног буџета и даље је неповољна о чему говори и податак да су владина одјељења за пет мјесеци ове године реализовала пројекте вриједне само 8 милиона док је на располагању преко 100 милиона КМ. Из тих разлога […]

четвртак, јун 27, 2013 / 19:17

У мају ове године остварени су планирани буџетски проиходи, док су расходи нешто нижи од предвиђених.

Међутим, реализација капиталног буџета и даље је неповољна о чему говори и податак да су владина одјељења за пет мјесеци ове године реализовала пројекте вриједне само 8 милиона док је на располагању преко 100 милиона КМ.

Из тих разлога је градоначелник Брчко дистрикта Анто Домић на данашњој сједници Владе њеним члановима упутио озбиљне критике захтијевајући да се у реализацију капиталног буџета иде брже.

Поменуо је овом приликом и неколико пројеката, битних за ову локалну заједницу, као што су кружни ток на раскрсници код болнице, радови на проширењу булевара, стање појединих саобраћајница који и даље чекају на реализацију.

Градоначелник Домић наглашава да ће и даље инистирати на већој потрошњи капиталног буџета и од својих сарадника тражити да већим ангажовањем у овом сегменту допринесу испуњењу овог циља.

На новинарско питање да ли су тачне поједине тврдње о спреги банака и администрације што је разлог слабог утрошка капиталног буџета градоначелник Домић наглашава да постоје извјесне забринутости па и теорије у смислу банкарског лобија који је увезан са администрацијом гдје је интерес да се ова средства споро троше како би она што дуже била на располагању банкама.

„Због тога је и моје настојање да чланове Владе који су одговорни за реализацију капиталног буџета мотивишем да то чине брже и ефикасније. До сада у томе нисам баш успијевао, али нећу одустати“, наглашава градоначелник Домић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ovi neznaju na šta da potroše te silne stotine miliona.
    U Brčkom sve fabrike pretvorena u otad i sravnjene sa zemljom. Više od pola naroda gladuje. Dobro živi administracija i ostali sa budžeta. više od pola radnosposobnog stanovništva nezaposleno na zavodu za zapošljavanje.
    Odakle se puni taj budžet kad je privreda sravnjena sa zemljom, a svi radnici bi htjeli da postanu administracija?

  2. Брчко дистрикт БиХ је формиран као оглед за углед, са перспективом да постане европски Хонг Конг, године су пролазиле, власти обећавале и опстајале, а планирани европски Хонг Конг остаде далеко испод Бијељине, Градачца, па чак и јебеног Сребреника или Челића.
    Стање јавне имовине у граду је ко 1996., попуњеност „државних“ локала на нивоу из 1994., много угоститељских објеката по којима је град био препознатљив одавно не постоје, камиони и даље пролазе кроз центар града, а Бијељина са 4 пута мањим буџетом има три или четири обилазнице, јавно здравство катастрофа, потребно је и до 4 мјесеца да сваки дан зовете надлежне да би поправили уличну расвјету, градске фонтане не раде, пуне смећа, депонија 3километра од строгог центра града смрди и мало-мало плане………
    С друге стране, да не би било да само кудим, морам подвући и сљедеће, у оваквим временима је можда боље имати паре, кеш, еееее шта би сад Додик дао да на камари има паре од Телекома, а да нема оних кинеских стакленика које од миља зовемо Административни центар.
    Власти на свим нивоима у БиХ су крајње неспособне по свим питањима, али пошто смо ми у Брчком, понављам, оглед за углед, ми имамо власт толико неспособну да не знају ни паре потрошити.

  3. Možda pare samo neznaju oprati. Ili su nesposobni da brzo osmisle plan kako da to organizuju.
    Nije to lako kad se na jednu tako malo opštinicu sruči toliki novac. To postaje izvor najveće korupcije.
    Slažem se da je Brčko dno dna. Odakle se puni tih 200 miliona budžeta. Privrede skoro da i nema ako izuzmemo Bimal i Teslu.
    Država se u BiH odavno povkla iz privrde sve je rasprodati i prepušteno stranim investitorima.
    Problem je u Brčkom što vlasti neznaju da naprave privrdu, mnogo je lagodno ovako biti u vlasti ima para nema proizvodnje. A dokle tako ? Čime pune budžet ?

  4. Brško je navreme završilo sa industrijom. Znaju oni da narod neće to da radi. Ko će da proizvodi kad je lagodinije trošiti toliki budžet.
    Zato imaju ni manje ni više nego čak dva univerziteta i to privatna.
    Neće više Brčko da proizvodi robu u predratnim fabrikama kad je mnogo lake štampati diplome i dobro prodavati.
    Pri tom nema ograničenja u štamapanju tiraža.

Оставите одговор