Бразил: Војска штити најугроженијe племе на свијету

Бразилске племе Ава, које важи за најугроженије на свијету, ових дана своју борбу за преживљавањем води уз моћну подршку – од наоружаних шумокрадица које уништавају бразилске прашуме бране их тенкови, хеликоптери и специјалне јединице бразилске војске. Како наводи британска невладина организација за заштиту угрожених племена “Сурвајвл интернешнел”, бразилска армија је послала неколико стотина војника, хеликоптере […]

четвртак, јул 18, 2013 / 18:47

Бразилске племе Ава, које важи за најугроженије на свијету, ових дана своју борбу за преживљавањем води уз моћну подршку – од наоружаних шумокрадица које уништавају бразилске прашуме бране их тенкови, хеликоптери и специјалне јединице бразилске војске.

Како наводи британска невладина организација за заштиту угрожених племена “Сурвајвл интернешнел”, бразилска армија је послала неколико стотина војника, хеликоптере и тенкове у амазонску регију у склопу велике акције у којој је досад откривено и уништено најмање седам илегалних пилана и заплијењено више тона опреме.

“Бразил је коначно преузео обећавајуће кораке у циљју заштите најугроженијег племена на свијету. То је доказ да притисак јавности може да уроди плодом”, рекао је директор ове организације Стивен Кори.

Како се наводи, трупе још нису стигле до саме територије гдје живе припадници племена Ава, гдје је незаконита сеча шума још алармантнија.

Како наводи Гардијан, ове активности угрожавају ово племе још од 1982. године, када је изградња жељезнице преко њихове територије омогућила лакши прилаз дрвосјечама.

Информације које је добио ББЦ указују да су посљедице од тада катастрофалне и да је трећина теротирије Ава потпуно уништена, да је због сјече и буке растјеран живи свијет и да племенски ловци имају великих проблема да прехране своје породице.

АП је објавио алармантан податак да је од 2000. до 2011. године 550 припадника племена извршило самоубиство, док су на стотине убијене у насилним размирицама око подјеле земље. Остало их је још 450, а шумокрадица је само нам том дијелу територије више хиљада.

“Они су уљези, неко би требало да их натјера да оду из наше шуме. Ми не желимо да шума нестане”, рекао је припадник племена.



Оставите одговор