Брамерц: Правда није задовољена, ето посла за домаће судове

Главни хашки тужилац Серж Брамерц изјавио је да су у акцији хрватске војске и полиције "Олуја" 1995. године почињени злочини и да у очима жртава и њихових породица правда није задовољена. Брамерц је истакао да су докази сажети на 1.300 страница били довољни да хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач буду осуђени и најавио […]

петак, јануар 4, 2013 / 09:08

Главни хашки тужилац Серж Брамерц изјавио је да су у акцији хрватске војске и полиције "Олуја" 1995. године почињени злочини и да у очима жртава и њихових породица правда није задовољена.

Брамерц је истакао да су докази сажети на 1.300 страница били довољни да хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач буду осуђени и најавио да је Хашко тужилаштво спремно да помогне домаћем правосуђу у даљим истрагама у вези са "Олујом" тако што ће му уступити информације из својих база података.

"Чињеница да је жалбену пресуду донио минималан број судија који је потребан за већину, као и да је она била пропраћена јаким издвојеним мишљењима, вјероватно је допринијела негативној перцепцији код многих у Србији", рекао је Брамерц за "Вечерње новости".

Брамерц је нагласио да су разлози због којих сада у јавности коментарише ову пресуду то што је хтио да уважи патње жртава, затим необичне околности пресуде, а нарочито оштар тон и садржај два издвојена мишљења чланова судског вијећа. Разлоге је и тај, додао је он, што жели да подстакне домаће правосудне органе да наставе истраге и гоњење злочина почињених прије и послије акције "Олуја".

Он сматра да на пресудама Готовини и Маркачу међународна правда није показала слабости, али да је реакција јавности показала да постоји јаз између поступка одлучивања и пресуде с једне стране и начина на који их разумију заједница и жртве, и спољни фактори, с друге стране.

"Зато би била корисна детаљнија коначна пресуда која би се бавила неким од питања на која су указале судије у издвојеним мишљењима", рекао је Брамерц.

Он је навео да његова канцеларија може да покрене поступак за преиспитивање пресуде Готовини и Маркачу у року од годину дана од коначне пресуде, али да је то ванредни поступак који треба да задовољи строге услове.

"Захтјев за преиспитивање биће одобрен само уколико имамо доказе за нове чињенице с којима странке нису биле упознате током поступка, а које смо се потрудили да пронађемо, и које могу значајно да утичу на пресуду", рекао је Брамерц.

Одговарајући на питање које мјере би могле да се предузму да би се ојачао систем међународне правде, Брамерц је истакао да су издвојена мишљења судија поставила одређени број питања која се тичу и потребе да се успостави досљедан стандард жалбене провјере и да се у цијелости оцјењује прихваћени доказни материјал.

"Они који се баве међународном правдом не би требало да се устручавају од отворене дискусије о тим питањима", рекао је Брамерц.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор