Бошњачки делегати блокирали Дом народа

Сједница Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, на којој је данас у Сарајеву било предвиђено изјашњавање о захтјеву Савјета министара за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ, одгођена је због недостатка кворума, односно изостанка три делегата из реда Бошњака. Ријеч је о Сулејману Тихићу /СДА/, […]

петак, јануар 24, 2014 / 16:42

Сједница Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, на којој је данас у Сарајеву било предвиђено изјашњавање о захтјеву Савјета министара за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ, одгођена је због недостатка кворума, односно изостанка три делегата из реда Бошњака.

Ријеч је о Сулејману Тихићу /СДА/, Нермини Капетановић /СДА/ и Хасану Бећировићу /СДП/.

Отварајући сједницу, предсједавајући Дома народа Сташа Кошарац констатовао је да Дом народа данас нема кворум и најавио да ће Колегијум наредних дана одлучити о наставку 36. сједнице.

Кошарац је нагласио да су неким делегатима на електронске адресе стигле пријетеће поруке, о чему ће бити обавијештени надлежни органи.

Он је јуче изјавио Срни да је забрињавајућа чињеница да политичке елите, чије је сједиште у Сарајеву, прије свега СДА, блокирају институције на начин како су то најавили да ће учинити и упозорио да они који блокирају рад институција морају бити одговорни за то.

Кошарац је оцијенио да ова кампања подсјећа на кампању која је вођена када је на дневном реду био Закон о јединственом матичном броју, што, како је нагласио, довољно говори о повезаности оних који су покренули кампању због закона о ЈМБ, а сада и о Приједлога закона о пребивалишту.

Клуб делегата бошњачког народа у Дому народа обавијестио је јуче Колегијум дома да су три бошњачка делегата због болести спријечена да дођу на сутрашњу сједницу, због чега је затражено њено одгађање.

„Нужно је да сједница буде одгођена“, рекао је предсједавајући Клуба делегата бошњачког народа Халид Гењац новинарима након састанка са представницима бошњачких удружења и Коалиције „1. март“, на којем је разговарано о Приједлогу закона о измјенама и допунама Закона о пребивалишту и боравишту држављана.

Он је навео да је за учеснике састанка, и након одлуке Уставног суда БиХ, овај закон „антидејтонски, потенцијално дискриминишући и ствара претпоставке да се врши недозовољена полицијска провјера“.

На сједници Дома народа 17. јула Клуб бошњачких делегата гласовима делегата из реда СДА прогласио је штетним по витални национални интерес Бошњака захтјев Савјета министара за разматрање наведеног закона по хитном поступку.

Уставни суд БиХ на сједници 29. новембра донио је одлуку да захтјевом Савјета министара БиХ није повријеђен национални интерес бошњачког народа.

Приједлогом закона о измјенама и допунама Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ, који је предложио Савјет министара БиХ, побољшава се основни закон, уводе у практичну примјену прописи у вези са електронским потписом, те прецизирају услови за пријаву и одјаву пребивалишта ради унапређења безбједности личних докумената.

Према измјенама овог закона, држављани БиХ могу пријавити, односно одјавити пребивалиште или боравиште и адресу становања електронским путем код надлежних органа, и то безбједним електронским потписом овјереним квалификованом потврдом.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор