Босић: Стари изазови и пријетње остају, само у другом облику

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић нагласио је да је највиши национални интерес развој и учвршћивање Републике Српске како би она била боље, праведније, богатије и перспективније друштво у којем ће народ сигурније и сретније живјети. Указујући на значај који је СДС има у наставку Српске, Босић је у обраћању на Скупштини СДС-а у Бијељини […]

субота, март 24, 2012 / 18:11

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић нагласио је да је највиши национални интерес развој и учвршћивање Републике Српске како би она била боље, праведније, богатије и перспективније друштво у којем ће народ сигурније и сретније живјети.

Указујући на значај који је СДС има у наставку Српске, Босић је у обраћању на Скупштини СДС-а у Бијељини казао да странка коју води има мисију и зна задатке који су приоритетни како би Српска била јака и организована.

Он је указао и да стари изазови и пријетње остају, само у другом облику.

„Турска се отворено враћа у БиХ и поставља као затитник интереса Бошњака. Отварају се нове телевизијске станице и новинске агенције у Сарајеву финансиране капиталом из исламских земаља и Сарајево све више постаје централна тачка исламског утицаја на Балкану и Европи. Негирање бошњачких политичара да постоји опасности од вехабизма и осталих агресивних исламских покрета, додатно упозорава на опрез од ширења терористичких идеологија на овим просторима као одскочној дасци за Европу", казао је Босић у обраћању на Скупштини СДС-а.

Највиши интерес Републике Српске је, нагласио је, чврста веза са Србијом, што је омогућено дејтонским механизмом специјалних и паралелних веза.

„Нажалост, у протеклом периоду су стварне везе замјењене формалним посјетама и загрљајима функционера пред камерама. Судбина РС је била и остаје повезана са судбином Србије и политика СДС ће остати продубљивању стварних веза истог народа са двије обале ријеке Дрине", казао је лидер СДС-а.

Управо из тих разлога СДС не жели, истакао је, да постоји безбједоносни зид на ријеци Дрини који би настао уласком БиХ у НАТО у којем не би била и Србија.

„Питање чланства у НАТО савезу ми видимо као регионално питање баланса снага и наш захтјев о провођењу референдума у РС о чланству у НАТО-у остаће непромјењен", поручио је Босић.

ЗА ЕУ, али не на штету РС

Чланство у ЕУ јесте питање око којег постоји унутрашњи концензус, али наводи Босић – ЕУ јесте циљ, али не по цијену дерогирања статуса и ингеренција РС.

„Статус РС није у било каквом конфликту са критеријумима ЕУ и СДС ће се одупријети покушајима централизације под плаштом захтјева из ЕУ. Питање чланства није само ствар наше воље и жеље, оно је прије свега ствар воље самих земаља чланица ЕУ да будемо њен дио. Зато смо за усклађивање систем са европским стандардима прије свега због боље уређености нашег друштва, а постаћемо дио ЕУ оног тренутка када то буде могуће и прихватљиво за ЕУ и када ми као друштво будемо спремни за то", навео је Босић.

Поручио је и да Републику Српску од напада споља брани јединствено са свима онима који сматрају да је она услов нашег опстанка на овим просторима.

„То је био разлог што је СДС договорио заједничку одбрану интереса у Сарајеву са другим странкама из Републике Српске. Интереси Републике Српске су приоритет и они су испред интереса и самог СДС-а. Тако мора да се постави државотворна странка и тако се поставља СДС данас", додао је Босић и навео да је таква политика оснажила политичку позицију Републике Српске до нивоа да ни једна одлука у заједничким органима у Сарајеву не може бити донесена без пристанка Републике Српске.

РС угрожена изнутра

Насупрот томе, Република Српска може бити угрожена и изнутра.

„Угрожена је сиромаштвом, презадуженошћу, незапосленошћу, корупцијом, примитивизмом, слабим образовањем и бахатошћу власти. Српска демократска странка диже свој глас и упозорава на опасност – опасност од губљења перспективе, опасност од урушавања изнутра, опасност од уништавања будућности наших следеђих генерација којима умјесто боље будућности остављамо хаотично друштво и обавезу да враћају дугове за кредите који нису уложени у најбољем интетесу народа", казао је Босић.

Упозорио је да – приоритети власти морају бити приоритети народа у РС.

„Они то сада, нажалост, нису. Они су у многим сегментима дијаметрално супротни.

Умјесто улагања у економију и отварања нових радних мјеста, актуелна власт улаже у мегаломанске пројекте који неће вратити уложена средства. Требају нам аутопутеви, али су они бесмислени ако ће се њима возити само група повлаштених грађана, а огромна већина осталих неће имати ни посао и живјеће у сиромаштву. И док је администрација трошила средства за нове зграде, купује нови авион и аутомобиле, армија незапослених је све већа. Зар та средства није требало прво уложити у отварање нових радних мјеста и подстицање привреде?

Умјесто да подстиче конкуренцију и свима омогући исте услове и исти третман, власт отписује дугове и даје паре повлаштеним фирмама блиским власти, које чак и не измирују своје законске обавезе", упозорио је лидер СДС-а.

У приоритету сада нису боље образовање или здравствена заштита, јер тамо нема личне или страначке користи, рекао је Босић и нагласио потребне реформе у тим сегментима живота, али и на развој демократије и слободног друштва као услова за стабилну РС.

РТРС у функцији власти

„Како је могуће да у оваквој економској кризи приоритет власти буде давање милионских средстава медијима? Подмићивањем медија се одржава лажна слика о благостању и напретку у РС. Јавни сервис РТРС је у функцији отворене пропаганде владајућег естаблишмента и на њему нема простора за опозицију која критикује стање у друштву. У сличној функцији су и одређене невладине организације чија руководства умјесто да бране интересе популације коју представљају, понашају се као активисти владајућих странака", навео је лидер СДС-а.

Указујући да не постоји правна држава и сви грађани нису исти пред правосуђем РС, он је указао и на потребне реформе у тим и другим сегментима друштва.

Српска демократска странка дефинисала је, поновио је, своје политичке приоритете на основу опште користи за РС и све њене грађане.

Очување статуса и интегритета РС су највиши приоритети СДС-а, а на унутрашњм плану економски развој, запошљавање, борба против сиромаштва, правна држава, одузимање имовине стечене корупцијом, боља здравствена заштита, боље образовање, праведније друштво, враћање моралних вриједности у друштво, подједнак развој свих крајева РС.

Да би се остварили ови циљеви, потребне су дубинске реформе у свим сегментима друштва, казао је Босић и поручио да је странка дала задатак радним групама по областима да извршиле процјену стања у појединим сегментима друштва и дају виђење на који начин би се проблеми могли превазићи.

Збир тих извјештаја је Бијела књига СДС, као нека врста програмског документа развоја РС за ово вријеме.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Угрожена је сиромаштвом, презадуженошћу, незапосленошћу, корупцијом, примитивизмом, слабим образовањем и бахатошћу власти. Српска демократска странка диже свој глас и упозорава на опасност – опасност од губљења перспективе, опасност од урушавања изнутра, опасност од уништавања будућности наших следеђих генерација којима умјесто боље будућности остављамо хаотично друштво и обавезу да враћају дугове за кредите који нису уложени у најбољем интетесу народа“

    Нас десетак овдје мјесецима „тупимо“ о овом и коначно да се то чује од лидера опозиције. Надам се да ће се СДС коначно извући из смртоносног загрљаја Лемија Питона. Из извора блиских центру моћи се може чути да Џомбићева Влада одбројава ситно, да Главни пушта ДНС Ђокицу низ воду, а планира да убаци СДС. Заузврат, од познаника из СП сам чуо да у Бањој Луци ДНС и СП послије локалних избора формирају власт са странкама опозиције. Власт наводно има унутрашњих проблема око избора кандидата за градоначелника БЛ. Има ли ко сличне информације?

  2. Ово је доказ да се Фронтал чита, као и неки други слични портали. Дражен је написао „Стратегију српског народа“, многи од нас су давали разне приједлоге и упозоравали на погрешне кораке и опозиције и власти. Шта рећи ?

    Ако смо бар неким људима из свијета политике помогли, то је била наша дужност и обавеза. Ако нас се на Дан безбедности сете,сете се, а ако не…
    Само да нас се не сјете Службе безбједности !

    Дражене, има разних спекулација, неке су нелогичне, неке су намјерно пуштене да заварају траг. Мислим да ће већ у априлу, многе ствари бити јасније.

  3. Декларација СДС је пун погодак, као и Бијела књига и иако имам неких примједби не бих зановијетао, јер нису суштинске. Морам да примјетим да се у декларацију готово не говори оним отрцаним политичким језиком. Иако мало дјелује утопијски, више због тога колкико смо се ми као народ искварили. У сваком случају честитам, слика са Скупштине говори да је СДС све јача и организованија странка.

  4. Слажем се са већином издекларисаног, нарочито треба пажњу усмјерити на злочинаки рад овог јавном емитера тзв ртрс, за све ово што ти људи тамо чине и ментално упропашћују нацију, треба неко крваво да одговара, а о режиму тек кад га срушимо, тад о његовој срамној улози бешчашћа судити!

    Режим има право да буде и овакав крвав и суров, док год на рачун наше сервилности и подаништва побјеђује на тзв слободним изборима.

  5. Hvala frontalu i frontalovcima što nismo morali da pišemo ništa novo, već smo prepisali komentare njihovih komentatora koji danonoćno zvone na uzbunu.
    Ovo je Bosić zaboravio da kaže. Nije mi krivo, ako i misli ovako, ako i ovo nije blef vrha sds-a ( kojima sam prestao da vjerujem) i firera, osvjedočenog neprijatelja RS .
    U, pravu je rx kada kaže da tamo gdje je sds na vlasti ništa nije bolje. Sve dok imaju plate bezobraznovisoke nisu dobronamjerni.

  6. ex-1978, 26.03.2012. 10:12:23

    Ево конкретно да упоредим двије сусједне отприлике сличне општине Пале са СДС-ом и Соколац са снсд-ом…ма јбт па не можеш то ни поредити, Соколац је мртав град. Ето то би било једно адекватно поређење.

    Уз то у државну службу запошљава само снсд-е, без обзира које локална власт, поготово ако је СДС онда се снсд трпањем у полицију и државна јавна предузећа још више и безобразније намеће.

    Уз све то, скоро сам обилазио и Бања Луку, запрепастио сам се колико је тај град назадовао и пропао у задње двје три године, ми из Источног Сарајева ваљда се повремено заситимо и овог нашег и оног федералног града, улица, гужви, тржних центара, кафића, ресторана,.. па очекујемо да је негдје нешто боље, међутим кад видим како је тамо у Бања Луци, ма нама је још и добро.

  7. ex-1978, 26.03.2012. 10:12:23

    Успут 78-аш, заборавих ти поменути и оно са прошлог дербија, ти си оно партизановац задрти, па јеси видио, како се постављањем система стигне до побједе.

    Код Роберта Просинечког се поставља систем игре, и без обзира на појединачни квалитет играча (пошто ви увијек тврдите да имате искусније и боље играче) ето човјек вам објасни како се квалитетним системом рада и са мање квалитетним играчима може лако до побједе!B-)

    Ви имате најискусније играче у региону, имате тренера који је водио тим у финалу ЛШ, имате државне режиме иза себе, имате додика лоповчину што вас пумпа парама, а ми само систем Роберта Просинечког и прцццц..одвали смо вас!:P

  8. rammstein

    Ne znam kako je na Sokocu ali znam da Paljani zive od institucija BiH u kojima radi preko hiljadu Paljana. To nema veze sa vlascu u Opstini. Nadji mi fabriku na Palama u kojoj radi bar 100 radnika osim Sumarstva, jeste se dosta izgradilo ali sve je to napuhano bez ekonomije. Da se recimo smanji broj uposlenih u BH institucijama Pale bi popstale zesca zabit sa puno socijalnih slucajeva. Znam da mnogi kupe na veliko robe na Pijaci Hecco pa onda to preprodajui tako prezivljavaju.

  9. zmaj , 26.03.2012. 11:18:01

    Еех јбг ти змају, па кад би живот грађана био само фабрика онда би рецимо људи у Какњу живјели много боље него у Сарајеву.
    Имамо ми и фабрика, можда то није више тако упадљиво ко у доба СФРЈ оно натрпај у фабрику од реално сто потребно запослених још 300 џабалебароша, па им свима израчунај приближне плате, боље него да су незапослени и да стварају социјални бунт.
    Има мини-фабрика за прераду дрвета, сад израчунај свака у просјеку има по 10 запослених, то кажем у просјеку, неке имају и много више, е сад замисли кад само једна МЗ Мокро има око 80 тих пилана колико је то запослених?
    Уз све то Пале добро котирају у туристичким услугама, а то што неки раде по БХ институцијама, па ти послови ваљда и припадају и Паљанима, није све на нивоу БиХ резервисано само за људе из Сарајева и то по могућности Бошњаке?? Па .ебему миша, мислим гдје је ту логика?
    Доста људи из Лукавице исто ради по заједничким органима, али зато и људи из Федерације раде у СИПИ код нас? Да ли би сад било нормално да ја пишем тако ко ти, да и федералци код нас зарађују за живот?
    Уосталом чему онда служи главни град, ако не за то, тражење и добијање посла, можда смо зато ми из ИС више концентрисани на заједничке службе, него лакташенко, њему је то некако изван контроле, мада нико не може ни прићи заједничким институцијама ако предходно не кешира додикову марионету у ИС која се гле случајности исто презива ко и газда му партије, слиниша додик!

Оставите одговор