Борци се присјетили ратног пута 11. крупске лаке пјешадијске бригаде

Допринос бораца 11. крупске лаке пјешадијске бригаде у одбрамбено-отаџбинском рату немјерљив је и нико не може одузети право на живот на овим просторима, традицију, вјеру и културу јер је за та права живот дало 310 бораца Крупске бригаде, рекао је предсједник Предсједништва Борачке организације Републике Српске Душко Милетић. "И данас се мора истаћи да наш […]

субота, април 23, 2016 / 19:40

Допринос бораца 11. крупске лаке пјешадијске бригаде у одбрамбено-отаџбинском рату немјерљив је и нико не може одузети право на живот на овим просторима, традицију, вјеру и културу јер је за та права живот дало 310 бораца Крупске бригаде, рекао је предсједник Предсједништва Борачке организације Републике Српске Душко Милетић.

"И данас се мора истаћи да наш однос према погинулим борцима и њиховим породицама, ратним војним инвалидима и борцима, није само однос према прошлости и садашњости већ и према будућности, то је путоказ за будућа покољења", рекао је Милетић у Доњем Добовику, административном сједишту општине Крупа на Уни, гдје је данас обиљежен Дан бригаде.

Он је навео да постоје бројни пропусти и проблеми у области борачко инвалидске заштите и да Борачку организацију највише погађа кршење закона који регулише права борачких категорије.

Командант Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Недељко Копуз подсјетио је да овај пук његује традицију Војске Републике Српске у оквиру Оружаних снага БиХ.

"Сви ми који смо поносни насљедници Војске Републике Српске и сви који, захваљујући жртвама бораца Војске Републике Српске слободно живимо, морамо на сваки начин помоћи породицама које су у рату остале без својих најмилијих", рекао је Копуз.

Ратни командант 11. крупске лаке пјешадијске бригаде Ранко Миљатовић честитао је Дан бригаде свим припадницима.

Он је данас рекао да је бригада у рату часно бранила свој народ и Републику Српску, о чему свједоче и признања.

Начелник општине Крупа на Уни Гојко Кличковић рекао је да ће Дан бригаде у овој општини увијек бити значајан датум за чије обиљежевање не треба никог посебно звати јер су увијек позвани и добродошли сви који су били припадници бригаде без обзира гдје данас живе.

"Оним којима се данас поклањамао и чинимо помен можемо захвалити што живимо слободно и што смо опстали на граници Републике Српске", рекао је Кличковић.

Обиљежавање Дана бригаде почело је јутрос окупљањем код спомен-обиљежја погинулим борцима Крупске бригаде у Доњем Дубовику.

Вијенце су положили и свијеће прислужили представници Борачке организације Републике Српске, Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Министарства рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, команданти 11. крупске бригаде.

Вијенце су положили и свијеће прислужили и представници општине Крупа на Уни, те Одбора породица погинулих бораца и ратних војних инвалида Крупа на Уни, општинске Борачке организације Крупа на Уни и Нови Град, Центра јавне безбједности Приједор, Станичног одјељења полиције Крупа на Уни и Дома здравља Крупа на Уни.

Након тога уприличена је посјета спомен-соби.

Парастос за погинуле и умрле припаднике бригаде у храму Светог Јована Богослова служио је свештеник Саво Јанковић.

Крупска бригада одликована је два пута Орденом Немањића, у њеним редовима борило се 2.810 борца, њих 310 је погинуло, а 946 рањено.

Након званичног дијела програма дружење је настављено уз војнички ручак.



Оставите одговор