Борба за истину о ратним злочинима

Доказивање истине и процесуирање злочина почињених над Србима током посљедњег рата у БиХ мора бити настављено, упркос опструкцијама на које се наилази у институцијама БиХ и међународној заједници, закључак је Округлог стола "Сребреница прије Сребренице". Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку из Београда Љубиша Ристић рекао је да су се српска страдања […]

недеља, јул 8, 2012 / 20:16

Доказивање истине и процесуирање злочина почињених над Србима током посљедњег рата у БиХ мора бити настављено, упркос опструкцијама на које се наилази у институцијама БиХ и међународној заједници, закључак је Округлог стола "Сребреница прије Сребренице".

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку из Београда Љубиша Ристић рекао је да су се српска страдања на простору Сребренице поновила у свим ратовима у прошлом вијеку.

"Свјетски моћници су 1992. године изманипулисали међународну јавност о карактеру рата у БиХ и ту слику је тешко промијенити, јер је бошњачка страна стално допуњава разним лажима", рекао је Ристић.

Он каже да Бошњаци нису индивидуализовали ниједан злочин који су припадници тог народа починили над Србима током посљедњег рата у БиХ.

Публициста из Београда Љиљана Булатовић, која је аутор више књига о српском страдању на простору Сребренице, потврдила је да бошњачка страна и велики дио међународне заједнице игноришу српске жртве, али да истина о српском страдању „корак по корак“ продире у свијет, те да на томе треба и даље радити.

Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић каже да сви документи говоре да је муслимански циљ био да етнички очисте и протјертају српски народ са сребреничког подручја, али страни фактори и медији то игноришу.

Велимировић је оптужио БиХ правосуђе за неефикасност и пристрасност и рекао да због тога највише трпе жртве, али и БиХ, јер без доказивања истине нема правде, а без правде нема помирења.

"Пракса судства БиХ је да води процесе за злочине над Бошњацима и осуђује Србе, а предмети из Републике Српске никако не долазе на ред. Тако је прошле године умро и сахрањен као официр такозване Армије БиХ Зулфо Турсуновић, за кога се знало да је био блиски сарадник Насера Орића и да је лично учествовао у мучењу и масакрирању сребреничких Срба, о чему постоје документи", истакао је Велимировић.

Он је изразио песимизам да ће многи починиоци злочина над Србима одговарати због спорости рад и опструкције правосуђа БиХ, али и умирања злочинаца као што је случај са Турсуновићем.

Велимировић је најавио наставак истраживања о бошњачкиом страдању у јулу 1995. године.

Члан Републичког центра Предраг Милићевић предочио је резултате истраживања о српском страдању у регији Бирач и у општини Сребреница, износећи податак да се још 41 Србин из сребреничке општине води као нестао.

Он је истакао да ово истраживање доказује да су од 6. маја 1992. до 16. јануара 1993. године почињени стравични злочини над сребреничким Србима. То потврђује, каже Милићевић, да се злочин над Србима у Сребреници догодио много прије оног над Бошњацима у јулу 1995. године, те да је апсурд да још нико за те бројне злочине није одговарао ни након 20 година.

Шеф Оперативног тима за тражење несталих Горан Крчмар рекао је да је прије двије године Тим за тражење несталих Бошњака из Тузле открио масовну гробницу са посмртним остацима 10 сребреничких Срба, а у свијет су пласирали информацију да је откривена масовна гробница са 60 бошњачких скелета, да би касније утврдили да је ријеч о српским жртвама, али првобитну нетачну информацију никада нису демантовали.

Он је истакао да су у Тузли отуђени поломљени дијелови костију и скелета са ексхумираних 10 Срба да би се прикрили докази о њиховом мучењу и пребијању у сребреничким казаматима, а да правосуђе БиХ не реагује на то, упркос захтјевима породица и других владиних и невладиних институција и организација из Републике Српске.

"То је понављање злочина над тим жртвама у миру", закључио је Крчмар и додао да би за то надлежни требало да одговарају.

Публициста Зоран Јовановић из Власенице, који је коаутор књиге „Сребреница, како се заиста збило“ која је преведена на енглески, њемачки и италијански језик, каже да ова публикација ријечју и сликом документује бројне злочине почињене над Србима.

Он је истакао да у Италији ово остварење рекламирају у медијима као „књигу која је зауставила лаж“, и навео да је ту предочена истина о дешавањима у Сребреници и околини од 1992. до 1995. године.

Замјеник уредника листа „Совјетска Русија„ Јекатарина Полигуева, која годинама прати све информације у вези са Сребреницом, каже да се разоткрива истина о рату у БиХ, те да руска јавност сазнаје истину о српској борби и страдањима.

"Због манипулација и прикривања истине од Бошњака и институција система БиХ, та земља не може имати перспективу, јер свијет ће, упркос свим опструкцијама, на крају прихватити само истину о свему што се овдје догађало, а то није да су Бошњаци жртве, јер се зна да су и они починили стравичне злочине над српским, али и хрватским народом на више локација", рекла је Полигуева.

Секретар сребреничке Борачке организације Милош Миловановић рекао је да за злочине над Србима у средњем Подрињу нико није одговарао, али да ће ова организација и даље чинити све да починиоци бројних злочина кад-тад одговарају, а судови ће морати да их процесуирају.

Округли сто под називом „Сребреница прије Сребренице“ одржан је у оквиру „Петровданских дана“ поводом обиљежавања 20 година од страдања 69 српских цивила и војника на Петровдан 1992.године.

Организатори округлог стола били су Борачка и Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице и Црквена општина сребреничка.



Оставите одговор