Бољом уписном политиком за мање незапослености

Агенција за економски развој града Приједора "ПРЕДА-ПД" до краја фебруара завршиће истраживање понуде и потражње тржишта рада с циљем креирања уписне политике за средње школе и факултете. "Циљ истраживање је да се понуда радне снаге што више прибилижи потребама привреде, што ће аутоматски значити мање незапослених. У Приједору имамо око 10.500 незапослених, међу којима 2.800 […]

четвртак, јануар 9, 2014 / 14:16

Агенција за економски развој града Приједора "ПРЕДА-ПД" до краја фебруара завршиће истраживање понуде и потражње тржишта рада с циљем креирања уписне политике за средње школе и факултете.

"Циљ истраживање је да се понуда радне снаге што више прибилижи потребама привреде, што ће аутоматски значити мање незапослених. У Приједору имамо око 10.500 незапослених, међу којима 2.800 неквалификованих. Међу приближно 8.000 квалификованих, чак су 394 различите струке", рекао је Срни директор Агенције "ПРЕДА-ПД" Мишо Рељић.

Он је навео да ће ово истраживање показати која су занимања дефицитарна, а која суфицитарна, као и то да ће за одређен број евидентираних на бироу бити препоручене преквалификације.

"У истраживању учествују градска управа, средње школе и приједорска филијала Завода за запошљавање Републике Српске. Актив директора средњих школа Приједор има веома активну улогу, а коначну одлуку о оснивању одређеног образовног профила или укидању постојећег који се покаже сувишан, даје Министарство просвјете и културе Републике Српске", додао је Рељић.

Градоначелник Приједора у више наврата је наглашавао да се уписна политика мора мијењати и да јој се морају сви прилагођавати, јер се дешавало да за неопходна занимања нема заинтересованих ђака, а да их је по одабиру суфицитарних занимања већина унапријед осуђена да буду "број" на евиденцији незапослених.

"Има родитеља који не прихвате савјет да дјецу усмјере на дефицитарна занимања, а онда нам се по окончању њиховог школовања жале што су им дјеца без посла. Онда наново улажемо и вријеме и новац у њихово образовање и то путем преквалификација у профил који су некада раније одбили, а сад им је пријеко потребан да би нашли посао", рекао је Павић.

Најживописнији примјер је фабрика обуће "Нова Иванчица" у Козарцу код Приједора која од укупно 210 запослених има 140 фризерки, које је сама преквалификовала у обућаре.

"И даље нема овог профила у средњим школама у Приједору, иако смо обећали стипендије и праксу и набавили уџбенике из Србије, Хрватске и Аустрије", рекао је директор "Нове Иванчице" Зоран Бањац и додао да има 650 молби за пријем у радни однос.

Паралелно са истраживањем понуде и потражње тржишта рада, Агенција за економски развој града Приједора "ПРЕДА-ПД" припрема и акциони план запошљавања за Приједор у 2014. години.



Оставите одговор