Боцан Харченко најављује крај супервизије у Брчком
Амбасадор Русије у БиХ Александар Боцан-Харченко рекао је да су испуњени сви услови за окончање међународне супервизије и арбитраже у Брчко дистрикту и да би такву одлуку Управни одбор Савјета за провођење мира (ПИК) могао да донесе већ у мају. Боцан-Харченко истакао је да овакво мишљење преовладава и међу члановима ЕУ и САД, али да […]
Амбасадор Русије у БиХ Александар Боцан-Харченко рекао је да су испуњени сви услови за окончање међународне супервизије и арбитраже у Брчко дистрикту и да би такву одлуку Управни одбор Савјета за провођење мира (ПИК) могао да донесе већ у мају.
Боцан-Харченко истакао је да овакво мишљење преовладава и међу члановима ЕУ и САД, али да међу земљама чланицама ПИК-а још не постоји консензус о коначном затварању ОХР-а.
Он је нагласио да је став Русије да ОХР треба затворити без икаквих одуговлачења чим буде испуњен пакет "пет плус два услова и циљева", што се полако и догађа.
Боцан-Харченко је за "Прес" рекао да Русија не може да прихвати 1. март као званични празник БиХ с обзиром на то да о томе нема консензуса у БиХ и да БиХ ово питање још није регулисала државним законом.
"Ми поштујемо ставове и једне и друге стране у вези са овим питањем. Русија признаје БиХ као независну државу, поштује њен суверенитет и цјеловитост, баш као што поштује и њено дејтонско уређење. Једно без другог не постоји", нагласио је Боцан-Харченко.
Када је ријеч о Суду и Тужилаштву БиХ, амбасадор Руске Федерације у БиХ рекао је да незадовољство Републике Српске радом ових институција мора бити озбиљно уважено и у оквиру ПИК-а, али и у оквиру структуралног дијалога о овом питању.
Он је напоменуо да има покушаја да за злочине буде окривљен један народ, што је потпуно неприхватљив приступ и води буђењу мржње, а не помирењу.
"Главни захтјев Русије у вези са функционисањем правосуђа јесу владавина права и уравнотежен приступ у процесуирању злочина на свим странама, имајући у виду одговорност конкретних појединаца. Неопходна је отвореност у раду правосуђа. Људи морају знати о чему је ријеч у сваком предмету да би стекли повјерење у правосудне институције", рекао је Боцан-Харченко.