Бирач: Влада је до сада имала разумијевања

Влада Републике Српске показала је у досадашњем периоду велико разумијевање за пословне проблеме са којима се суочава Фабрика глинице "Бирач" из Зворника, оцијенио је данас генерални директор овог колектива Виргинијус Вајега. Вајега је нагласио у писаној изјави да је у том циљу Влада Републике Српске донијела више одлука, закључака и одређених мјера којима је помогла […]

недеља, октобар 28, 2012 / 15:52

Влада Републике Српске показала је у досадашњем периоду велико разумијевање за пословне проблеме са којима се суочава Фабрика глинице "Бирач" из Зворника, оцијенио је данас генерални директор овог колектива Виргинијус Вајега.

Вајега је нагласио у писаној изјави да је у том циљу Влада Републике Српске донијела више одлука, закључака и одређених мјера којима је помогла да „Бирач“, који има више од хиљаду запослених радника, лакше преброди потешкоће са којима се суочава у овој свјетској економској кризи.

Говорећи о значају и посебности рада Фабрике глинице, Вајега је навео показатеље и трошкове које је „Бирач“ имао од 2004. до 2012. године.

„Убједљиво највећа ставка односи се на испоруку природног гаса, који се користи у процесу производње у Фабрици. Трошкови овог енергента у протеклих осам и по година износили су чак 420 милиона КМ“, рекао је Вајега и додао да је набавка руде боксита у овом периоду коштала 310 милиона КМ, док су плате радника биле 115,5 милиона КМ.

Према његовим ријечима, услуге жељезничког транспорта су 80 милиона КМ, порези и доприноси 46 милиона КМ, утрошена електрична енергија стајала је 44 милиона КМ, трошкови исхране радника шест милиона КМ, а превоза запослених 4,1 милион КМ.

"На име репрограма обавеза које је Фабрика имала плаћено је 5,2 милиона КМ, док се два милиона КМ односи на улагања у области заштите на раду“, истакао је генерални директор овог колектива.

Вајега је подсјетио да је у овом периоду Фабрика издвојила више од милион КМ за разне донације и спонзорства, као и за друштвено-одговорни ангажман.

Он је нагласио да је Фабрика глинице „Бирач“ у протеклих осам и по година потрошила више од милијарду КМ у ближем и ширем окружењу захваљујући томе што је радила.

Истичући да Фабрика, као једна од највећих компанија у Републици Српској и БиХ, годишње остварује близу 200 милиона КМ извоза, Вајега је рекао да тиме овај колектив у великој мјери поправља позицију Републике Српске и БиХ у спољнотрговинској размјени, која је врло значајна за економију ове земље.

Оцијенивши да је групација „Бирач“, са више од хиљаду запослених радника, мотор привреде и запошљавања, не само у Зворнику, него у цијелој регији, Вајега је рекао да од рада ове компаније директно зависи шест хиљада људи само у регији Бирач.

Он је подсјетио да групација „Бирач“ има око 400 разних добављача који су значајно ослоњени на сарадњу са овим зворничким колективом и нагласио да су стратешки партнери ове фабрике компанија „Боксит“ из Милића, „БХ гас“ из Сарајева, „Електропривреда Републике Српске“, те Жељезнице Републике Српске и Федерације БиХ, као и многи други колективи.

Вајега је подсјетио да је Фабрика, након што је Укио банка–Инвестициона група из Литваније купила већински капитал, имала празне фондове и велике дугове и нагласио да су ови дугови у износу од 80 милиона КМ, настали прије приватизације.

„Морало је пуно да се улаже у одржавање опреме и објеката како би се покренула производња“, рекао је Вајега и додао да су у протеклих десет година инвестициона улагања износила 43,5 милиона КМ, док је фирма „Енерголинија“, која је пословни партнер Фабрике, уложила додатних 25 милиона КМ.

Вајега је нагласио да се, управо захваљујући улагањима власника фабрике, великом ангажовању и правилној оријентацији Управног одбора и менаџмента, те залагањем радника, успио сачувати интегритет и рад Фабрике.

„Али, због наглог смањења потражње алуминијума и глинице на свјетском тржишту, као посљедице свјетске економске кризе, у зворничкој компанији су већ одавно упаљена црвена свјетла“, рекао је Вајега и оцијенио да је групација „Бирач“, заправо, дошла у веома тешку и критичну ситуацију .

Он је појаснио да су смањена потражња за алуминијумом и овакав однос цијена метала на тржишту, довели до тога да су дугогодишњи пословни партнери значајно „скресали“ наруџбе глинице и тиме још више угрозили пословање и финансијску ситуацију Фабрике.

„Буквално, сваки дан је непрестана борба за преживљавање“, рекао је Вајега и додао да је једна од активности, у којој се види опстанак Фабрике, управо пројекат преласка са течно-гасног на чврсто гориво-угаљ.

Према његовим ријечима, носилац ове инвестиције вриједне 25 милиона КМ, је пословни партнер „Енерголинија“, која групацију “Бирач“ снабдијева топлотном енергијом.

Истичући да се ефекат ове инвестиције очекује у наредном периоду, Вајега је рекао да је прелазак на чврсто гориво стратешко рјешење за коришћење домаћих расположивих ресурса.

Из Фабрике глинице поручују да је главни циљ да групација „Бирач“ ради на добробит предузећа и запослених радника, локалне заједнице, регије Бирач, Републике Српске и БиХ.

Фабрика глинице „Бирач“ приватизована је у октобру 2001. године, а са производњом је почела у јулу 2004. године.



Оставите одговор