Бијељина: Покрећу нови стечај у Месопродукту, а он може да ради

Стечајни судија Окружног суда у Бијељини Алида Нађ Мађарац данас је одлучила да се покретене поступак за утврђивање услова за поново отварање стечаја предузећа "Месопродукт" Бијељина. „Именоваћу привременог стечајног управника који ће у предстечајном поступку утврдити услове за покретање стечајног поступка. У овом предузећу једном је већ вођен стечајни поступак. Усвојени стечајни план из маја […]

четвртак, март 19, 2015 / 13:09

Стечајни судија Окружног суда у Бијељини Алида Нађ Мађарац данас је одлучила да се покретене поступак за утврђивање услова за поново отварање стечаја предузећа "Месопродукт" Бијељина.

„Именоваћу привременог стечајног управника који ће у предстечајном поступку утврдити услове за покретање стечајног поступка. У овом предузећу једном је већ вођен стечајни поступак. Усвојени стечајни план из маја 2010. године није испуњен ни у једном свом дијелу“, закључила је стечајни судија Алида Нађ Мађарац.

Први стечај у „Месопродукту“ покренут је прије 12 година, каже актуелни директор предузећа Бранко Крстић.

Он каже да ово предузеће одавно има сертификат Министарства пољопривреде да може радити услужно клање стоке за друга предузећа. Годинама, међутим, нису успијевали обезбиједити било какав посао. Након што се тузланско предузеће „Пиемонте“ крајем прошле године заинтересовало за изнајмљивање кланице за потребе прераде и извоза меса на турско тржиште, „Месопродукт“ је успио обезбиједити и турски сертификат за клање папкара и извоз меса на турско тржиште.

Имамо тржиште, али нема стоке

„Објекат је у протекла три мјесеца, практично од 1993. године када је и отворен, први пут радио пуним пројектованим капацитетом. Сада се испоставио нови проблем, да на тржишту БиХ не постоји толико грла стоке, да би се могле задовољити потребе турског тржишта“, каже Крстић.

Крстић подсјећа да је Влада Турске донијела одлуку о куповини 13.000 тона јунећег меса из БиХ, без царине и прелевмана. Отворени су тендери за искоштено, расхлађено и замрзнуто месо. Сада је на потезу држава БиХ, односно Влада РС и ресорно министарство, који би требало да рјешавају проблем организованог узгоја и това јунади.

БиХ нема довољно ни телади за тов, те би требало да се организује увоз телади, тов и контрола прираста, како би се могла организовати испорука меса на турско тржиште. Крстић подсјећа на то да је Турска влада донијела одлуку о набавци меса под повољним условима из БиХ на рок од десет година, практично до 2023. године.

У првом турнусу у Турску је извезено 360 тона искоштеног меса и турски купци су презадовољни квалитетом јунећег меса из БиХ. Поново су расписали тендер на увоз 740 тона јунећег меса из БиХ. За ту количину меса неопходно је обезбиједити 2.400 бикова и у року од три мјесеца извршити обраду и транспорт меса у Турску. На домаћем тржишту та количина сировине тренутно се не може обезбиједити, каже Крстић, иако су турски партнери исказали интересовање и за већа инвестициона улагања у области сточарства на овом подручју.



Оставите одговор