Беванда и нови колачи: Свештеник за војску, корупционаш у безбједност

Како се ближи званично успостављање новог Савјета министара, са по ријеч двије представљамо састав. Предсједавајући Вјекослав Беванда. Није превише политички лик. Руководећи у мноштво банака и предузећа, 2007. постао министар финансија ФБиХ. Министарство финасија Никола Шпирић: Професор економије, али више познат по броју промијењених странака. Иако је деведесетих сковао поскочицу, ‘Три златна љиљана, Додик, Живко […]

петак, фебруар 10, 2012 / 08:59

Како се ближи званично успостављање новог Савјета министара, са по ријеч двије представљамо састав.

Предсједавајући

Вјекослав Беванда. Није превише политички лик. Руководећи у мноштво банака и предузећа, 2007. постао министар финансија ФБиХ.

Министарство финасија

Никола Шпирић: Професор економије, али више познат по броју промијењених странака. Иако је деведесетих сковао поскочицу, ‘Три златна љиљана, Додик, Живко и баба Биљана’, данас једна од првих виолина СНСД.

Замјеник: Фуад Касумовић. Такође економиста. У имовинском картону из 2010. године Касумовић је пријавио дуговања од 800.000 евра, које има код фирме „Лук Оил“ на основу предуговора. Има бензинску пумпу вриједну милион марака, и већину некретнина води на жену.

Министарство дипломатије

Златко Лагумџија, професор информатике. Што се тиче матматике, вјерује да је 5 трећина од 17. Повратник на мјесто министра спољних послова, а био је и предсједник СМ. У слободно вријеме први антифашиста поробљене Европе.

Ана Тришић Бабић, школовала се у Лондону за адвоката, па се престоријила у новинарство, и радила за Радио Слободна Европа. Од 1996. је УСАИД и ОХР, потом ради у институцијама Српске, одакле је шаљу у Сарајево, за све што има везе са дипломатијом и спољним пословима.

Министарство саобраћаја и веза

Дамир Хаџић. Дечко који обећава, најмлађи изабрани начелник, са 24 године преузео сарајевски Нови град, 2000. Дипломирани новинар, тек да Лагумџија испадне смијешан кад се ругао што је у прошлом мандату на овом мјесту критиковао ортопеда Љубића. Нумеро дуе СДП.

Рудо Видовић, за замјеника министра саобраћаја и комуникација, био и остао. Како и не би, кад је магистар техничких наука, научно поље технологија саобраћаја и транспорт, грана поштанско-телекомуникациони саобраћај. Познат по томе што ниједан његов закон није прошао у парламенту БиХ.

Министарство одбране

Мухамед Ибрахимовић. Нема формалног војног образовања, али му зато не мањка вјерског знања, будући да је у Сарајеву завршио Гази Хусрев-бегову медресу, а студиј оријенталистике на Филозофском факултету у Приштини. Након завршетка студија Ибрахимовић је три године радио као преводилац у Ираку.

Замјеник: Мирко Околић, из парламента надзирао обавјештајни сектор. Сива еминенција добојског СДС. Сви у странци се мијењају, Мирко остаје.

Замјеница: Марина Пендеш. Стручњак за радио релејне уређаје. Ратовала за ХВО

Министарство за људска права и избјеглице

Дамир Љубић: Грађевинску школу завршио 1985.године у Мостару, звање магистра стекао 2006. године на Агрономском факултету у Сарајеву. Избјеглицама се бави од ’93.

Замјеница : Радмила Митровић. Последња референца – начелник Одјељења за финансије општине Лопаре. Дипломиани економиста.

Спољна трговина

Мирко Шаровић, правник. Велики повратак некадашњег предсједника Српске и члана предсједнитва, након што је високи предсавник на њега аплицирао своја овлаштења. За свога вакта био један од ријетких који се могао надговорити са Додиком.

Замјеница: Ермина Салкичевић – Диздаревић. Гугл генерише само да је из Тешња, и да је посланик СДП (члан ГО).

Министарство правде

Бариша Чолак остаће свој на свом. Био министар правосуђа ратне Херцег Босне, министар правде Владе Федерације, након скупштинског живота – министар безбједности, па министар правде БиХ. Оптуживан да је Србији помогао да ухапси Јуришића. Говорио да су Срби с правом незадовољни Судом и Тужилаштвом БиХ и да се мора рећи да је међународна заједница имала превелик утицај на Суд и Тужилаштво БиХ.

Замјеник Срђан Радуљ. Кажу ближи ДНС. Правда му је суђена и генетски предодрђена. Син шефа Правобранилаштва Републике Српске Слободана Радуља.

Цивилни послови

Средоје Новић. Испрва био СНСД-ова нестраначка личност. Редовно у полицији, мада га полицајац који га је зауставио није препознао, па тражио мито. Шта предлажеш, мој Средоје…

Дениса Сарајлић-Малагић – Директорица "Вањскополитичке иницијативе БиХ" – НВО која се углавном бави семинарима и обукама на линији ЕУ-БиХ и све што се може повезати с тим. У биографији јој пише да има велику искуство рада у влади. Поготово у међународним организацијама, редом: ДФИД, ОСЦЕ, ОХР, ГАП.

Министарство безбједности

Садик Ахметовић. Из Републике Српске. У рату имао чин натпоручника АБИХ. По занимању доктор дефектолог, постдипломац на тузланском универзитету. Имао проблема кад је био повезиван са проституцијом дјевојке којој је додијелио стипендију.

Младен Ћавар. Директор (УИО) Кемал Чаушевић покренуо је дисциплински поступак против њега, док је био упосленик Групе за сузбијање кријумчарења у овој институцији након што је из једне фирме обавијештен о његовој умијешаности у нелегалне радње у вези с увозом текстила у БиХ. Ћавар оптужен да је узимао мито од 1.000 КМ по увезеном камиону, а неколико пута је увећавао и улазне фактуре. Све је остало на дисциплинском поступку.

Ministarstvo finasija Nikola Špirić Fuad Kasumović Ministarstvo diplomatije spoljnih odnosa Zlatko Lagumdžija Ana Trišić Babić Ministarstvo saobraćaja i veza Damir Hadžić Bariša Čolak Sud i Tužilaštvo BiH Srđan Radulj Slobodan Radulj Civilni poslovi Sredoje Nović Denisa Sarajlić-Malagić Ministarstvo bezbjednosti Sadik Ahmetović Mladen Ćavar savjet ministara bih vjekoslav bevanda Rudo Vidović Ministarstvo odbrane Muhamed Ibrahimović Mirko Okolić Marina Pendeš Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Damir Ljubić Spoljna trgovina Mirko Šarović Ermina Salkičević – Dizdarević Ministarstvo pravde



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор