Банкама прихватљив приједлог Одбора за финансијску стабилност
Представници комерцијалних банака у БиХ данас су се позитивно изјаснили према већини приједлога за ублажавање положаја клијената чији су кредити везани уз швајцарски франак, које је недавно утврдио Стални одбор за финансијску стабилност. Банке ће својим клијентима који имају кредите везане уз швајцарски франак понудити опцију да се фиксира курс у износу 1,5678 КМ за […]
Представници комерцијалних банака у БиХ данас су се позитивно изјаснили према већини приједлога за ублажавање положаја клијената чији су кредити везани уз швајцарски франак, које је недавно утврдио Стални одбор за финансијску стабилност.
Банке ће својим клијентима који имају кредите везане уз швајцарски франак понудити опцију да се фиксира курс у износу 1,5678 КМ за један франак, који је важио 31. децембра 2010. године, а такође ће смањити каматну стопу за један процентни поен свима који имају стамбене кредите изражене у швајцарској валути – саопштено је након састанка Сталног одбора за финансијску стабилност у Бањалуци.
Предложени балон би садржавао разлику рате од фиксираног курса у односу на текући. За период балона, који би трајао три године, предложена каматна стопа би износила 3,95 одсто и тада би била наплаћивана само камата.
Током трајања балона клијенти ће, такође, имати опцију да, у случају промјене ситуације, замијене своје балон кредите за кредите са валутном клаузулом у евро.
Агенције за банкарство Федерације БиХ и Републике Српске ће класификовати реструктурисане кредите грађана као здраву активу.
Банке ће ову понуду у писаној форми послати сваком клијенту и ствар је клијента да ли ће је прихватити.
Хипо групација у БиХ, која носи 99,6 одсто укупног кредитног портфолија са клаузулом у францима, јавности ће се обратити саопштењем.
Ускоро ће на веб страницама банака бити кредитни калкулатор, којим ће клијенти моћи да израчунају ефекте овог модела.
Удружење "Франак" из Сарајева упозорило је раније данас да од препорука Сталног одбора за финансијску стабилност корисници кредита неће имати било какве користи, осим што би, евентуални уговорени `балон однос` продужио њихову агонију и дужничко ропство.
Препоруке немају снагу правног оквира који би требало да уреди уговорне односе између корисника кредита и банке, а није одређено ни на које се кредитне дужнике односе, с обзиром да је најзначајнији дио уговора закључен прије доношење Закона о девизном пословању ФБиХ 2010. године чијим је чланом 5 допуштено уговарање у девизама – наводе из Удружења.
Стални одбор за финансијску стабилност на састанку у Сарајеву 18. августа једногласно је предложио да банке корисницима кредита у швајцарским францима фиксирају курс КМ у односу на швајцарски франак на нивоу од 31. децембра 2010. године, који је износио 1,5678 КМ за франак, затим да се разлика до стварног курса обрачунава и посебно евидентира (тзв. балон) са каматном стопом која ће бити дефинисана у договору са банкама, те да банке размотре могућност смањења каматне стопе за одређене врсте кредита (стамбени кредит), док би отплата балон кредита слиједила након отплате главног кредита, а најдуже на рок од пет година.
Због великог раста вриједности швајцарског франка у посљедњих годину дана, многи грађани БиХ који су подигли кредите везане уз швајцарску валуту дошли су у ситуацију да су им рате скоро дупло веће него на почетку отплате.