Бања Лука: Купачи на ријекама и након анализе ДНС

Подаци о загађењу у Врбасу не брину грађане који настављају да се купају у ријеци. Количине бактерија на неким мјестима и до 400 пута веће од дозвољених. Информације које су ових дана прострујале Бањалуком о прекомјерним количинама фекалија на купалиштима у ријеци Врбас, унијеле су немир међу грађане највећег града Српске. Резултати анализе 14 узорака […]

субота, јул 21, 2012 / 12:43

Подаци о загађењу у Врбасу не брину грађане који настављају да се купају у ријеци. Количине бактерија на неким мјестима и до 400 пута веће од дозвољених.

Информације које су ових дана прострујале Бањалуком о прекомјерним количинама фекалија на купалиштима у ријеци Врбас, унијеле су немир међу грађане највећег града Српске.

Резултати анализе 14 узорака узетих са четири градска купалишта показала су да је количина фекалних бактерија на појединим мјестима 300 до 400 пута већа него што је то дозвољено директивама Европске уније.

– Ови резултати значе опасност од тифуса и кожних обољења до трајног стерилитета код жена и тај ризик везан је за чињеницу да немамо одвојен систем колектора за отпадне и фекалне воде у Врбасу који има смањен проток због чега вода не може да се самопрочишћава – упозорио је члан комисије за заштиту града градског одбора ДНС-а, Чедомир Црногорац.

Ови резултати унијели су дозу сумње и у предсједника Центра за животну средину Модрага Дакића, који је за „Новости“ рекао да Центар већ годинама упозорава да је неопходно хитно приступити изградњи фабрике за пречишћавање отпадних вода.

– Волио бих да знам зашто једна политичка странка ради анализу воде у изборној години, а да то није радила до сада? Такође ме занима зашто нису сви подаци о анализи воде објављени већ су само неки интерпретирани? Ситуација је таква да тренутно нико не контролише какве се све материје налазе у отпадним водама које се улијевају у Врбас – додао је Дакић.

Грађани данима игноришу упозорења надлежних о забрани купања на градским плажама на Врбасу и даље се расхлађују на ријеци.

– Грађани оправдано сумњају јер није било информација о порасту обољења оних који су се купали у Врбасу. Са друге стране, постоје шпекулације да се ови подаци износе у јавност да би се грађани одлучили да ријеку замјене базенима. На основу непотпуних података није могуће дати независно мишљење, па позивамо власти да објаве детаљне податке о проведеној анализи воде у ријеци Врбас – закључио је Миодраг Дакић.

Узорци са купалишта

Узорци за физичко-хемијску и микробиолошку анализу сакупљени су 13. јула на локацијама испод Зеленог моста, Градског моста и Венеција моста, док је четврти узорак са ријеке Врбање.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор