Бања Лука: Градски ревизор у вишеструком сукобу интереса

Интерни ревизор у Административној служби града Бањалука Бранка Савић годинама ради у сукобу интереса, јер се налази у управним тијелима градских предузећа чије пословање као ревизор треба да контролише. Савићева је прошле године у року од осам мјесеци успјела да магистрира и докторира на Алфа универзитету у Београду, који нема дозволу за рад, за шта […]

субота, новембар 3, 2012 / 11:46

Интерни ревизор у Административној служби града Бањалука Бранка Савић годинама ради у сукобу интереса, јер се налази у управним тијелима градских предузећа чије пословање као ревизор треба да контролише.

Савићева је прошле године у року од осам мјесеци успјела да магистрира и докторира на Алфа универзитету у Београду, који нема дозволу за рад, за шта јој из градске касе уплаћено 21.098 КМ.

Овај износ уписан је поред њеног имена у Евиденцији реализованих семинара и стручних усавршавања Административне службе града за период од 1. јануара до 30 јуна 2011. године, која је у посједу "Гласа Српске".

Бранка Савић је и у директном сукобу интереса, јер је као контролни орган градских предузећа у њиховој управи. Тако је градски ревизор истовремено замјеник предсједника Управног одбора ЗИБЛ-а, те представник државног капитала у Скупштини акционара "Топлане" и члан Одбора за ревизију у "Аквани".

У градској управи кажу да је плата Бранке Савић као ревизора око 2.500 КМ, рад у УО ЗИБЛ-а плаћа се око 680 КМ, за ангажман у "Топлани" и "Аквани" Савићева мјесечно прима по 400 КМ, а поред тога је и професор на једном приватном бањалучком факултету, гдје прима непознат новчани износ.

Савићева се недавно пријавила и на конкурс за избор главног ревизора РС, али није добила довољан број бодова.

Иако је њен ангажман као контролора пословања у градским предузећима у супротности са законом, на то се нико не осврће.

Ангажман Бранке Савић у градским предузећима је супротан одредбама Правилника о раду интерне ревизије града Бањалука, Закона о интерној ревизији у јавном сектору Републике Српске и Закона о ревизији јавног сектора РС.

У Закону о ревизији јавног сектора РС у члану 30, који се односи на "неспојивост" јасно стоји да ревизори: неће бити чланови управних или других одбора у предузећима у којима држава има акције или други интерес, те да неће обављати никакве активности у којима се прима накнада које није одобрио главни ревизор.

Главни ревизор РС Бошко Чеко за "Глас Српске" потврђује да ревизори, ни интерни, ни јавни по закону не могу бити чланови управних и надзорних одбора јавних предузећа.

– Сукоб интереса поготово је изражен у случају ако интерни ревизор врши надзор предузећа у коме је члан УО. Не може се контролисати предузеће у којем сте члан управе – рекао је Чеко.

Сва ова предузећа у којима је у управи ревизор који их контролише су у већинском власништву града Бањалука. Тако рецимо у ЗИБЛ-у град Бањалука има акције у вриједности 67 одсто капитала Завода.

Према Правилнику о раду интерне ревизије града Бањалука, функционисање интерне ревизије врши се у складу са Законом о интерној ревизији у јавном сектору РС.

И члан 2. тог Закона каже да "сукоб интереса подразумијева сваки однос који није или се чини да није у најбољем интересу организације, а неповољно утиче на способност појединца да објективно испуни своје дужности и одговорности".

Савићева је у петак тражила да јој питања доставимо у писаној форми путем Информативне службе града Бањалука, што смо и учинили.

У одговорима је навела да није тачно да је из буџета града плаћено 21.000 КМ за њен магистериј и докторат.

– Нисам у сукобу интереса као члан УО ЗИБЛ-а, о чему имам доказ – навела је у допису.

На питање колико мјесечно зарађује по разним основама, одговорила је: Моја плата у складу с правилником градске управе упола је мања од 4.500 КМ, а лична примања су нешто друго и то је моја лична ствар.

И на самом Алфа универзитету потврђују да немају акредитацију за рад, али тврде да Факултет за трговину и банкарство "има за све оне који завршавају по старом програму".

– Савићева је магистрирала 2010. године. Затим је пријавила докторску дисертацију и докторирала за осам мјесеци. Дођите и ви, код нас се може докторирати и за шест мјесеци – рекао је секретар Алфа универзитета.

Њену докторску дисертацију нису хтјели да нам доставе, па нисмо могли да провјеримо да ли су тачне тврдње да је ријеч у ствари о једном интервју који је дала као ревизор.

Ниједан научни рад Бранке Савић на интернету не може се пронаћи.



Оставите одговор