Балкану треба нови Берлински конгрес

Британски дипломата Ајвори Робертс сматра да је одржавање међународне конференције на којој би се утврдило ново разграничење на Балкану "једино логично рјешење" како би се дугорочно стабилизовао цијели регион. "Нови Берлински конгрес једино је логично рјешење како би се дугорочније стабилизовао регион Балкана и бивше Југославије", рекао је за данашњу "Политику" Робертс, предсједник "Тринити колеџа" […]

среда, јул 11, 2012 / 13:31

Британски дипломата Ајвори Робертс сматра да је одржавање међународне конференције на којој би се утврдило ново разграничење на Балкану "једино логично рјешење" како би се дугорочно стабилизовао цијели регион.

"Нови Берлински конгрес једино је логично рјешење како би се дугорочније стабилизовао регион Балкана и бивше Југославије", рекао је за данашњу "Политику" Робертс, предсједник "Тринити колеџа" у Оксфорду и бивши британски амбасадор у Београду.

Ма како такав приједлог на први поглед изгледао нереално, апсурдно је, по његовом мишљењу, "инсистирати на постојећој окамењеној ситуацији која чини нефункционалним читав регион, и у коме практично нема ниједне задовољне стране”.

"Косовски Албанци су незадовољни јер ни на видику није њихов улазак у Уједињене нације, Србија не може да се одрекне 18 одсто своје територије, БиХ не функционише, и никоме није јасно зашто би се неким народима на територији бивше Југославије дозволио и уважавао референдум за самоопредјељење, док је другима то право ускраћено”, рекао је Робертс.

Он предлаже нову међународну конференцију, у којој би "уз подршку, присуство и гаранцију ЕУ, САД и Русије, представници Србије, Хрватске, Црне Горе, Македоније, БиХ и Приштине (сви сем Словеније) потписали нови уговор о функционалнијим границама без обазирања на провизорности из Јајца 1943".

Робертс тврди и да иза овог приједлога не стоји нико од званичника из Лондона.

"Конгрес би услиједио после озбиљних дипломатских припрема. Иначе, не би имало смисла доводити у исту просторију најзначајније личности из свијета. Терен би се припремио позадинским преговорима који би се одвијали ван очију и ушију јавности", каже Робертс.

По њему, и велике силе и играчи на терену имају интерес да се ситуација на Балкану дугорочније ријеши.

"Потпуно је јасно да је сјевер Косова одвојен од Приштине, и да са њом нема никакве везе. За Приштину је то и безбједносни проблем. Њој је потребно међународно признање. Мислим да су се већ суочили са чињеницом да Русија и Кина неће признати Косово, а тиме је њихов улазак у УН трајно онемогућен".

Робертс је упутио низ критика на рачун политике коју су САД водиле у региону, наводећи као лош примјер обећање које је тадашњи амерички предсједник Џорџ Буш 2007. дао Албанцима у Приштини "да могу да добију шта год хоће".

"И логично је са њиховог становишта да са таквим обећањима нису били спремни ни на какве преговоре или уступке. Наравно да је било крајње неодговорно од Џорџа Буша да им тако нешто обећава”, навео је он и додао да "да су тада знали да ни за следећих пет година неће бити ни близу Ист Ривера, вјероватно би се другачије понијели”.

Робертс сматра и да ће се "ускоро јавно признати да је регион у ћорсокаку, и да морамо да пробамо нешто ново. То неће бити лако, али нам нема друге него да се окренемо другом правцу. Вријеме је данас, 17 година после Дејтонске конференције, да се организује поправни испит, на коме би се уважила логика свих страна”.

"Мислим да бисмо исто тако једном новом конференцијом могли да исправимо и дорадимо оно што у Дејтону нисмо били у стању да сагледамо", сматра он.



Оставите одговор