Aустралија: Фармацеути плaћају јер су криви што жена нема екстремитете

Једна Аустралијанка добила је више милиона долара у нагодби са фармацеутским компанијама, за чији је лијек против јутарње мучнине утврђено да је повезан са њеним урођеним дефектима. Линет Роу (50) рођена је без иједног екстремитета. Утврђено је да је њена мајка током трудноће узимала Талидомид (Тхалидомиде) – лијек којим се током педесетих и шездесетих лијечила […]

среда, јул 18, 2012 / 20:06

Једна Аустралијанка добила је више милиона долара у нагодби са фармацеутским компанијама, за чији је лијек против јутарње мучнине утврђено да је повезан са њеним урођеним дефектима.

Линет Роу (50) рођена је без иједног екстремитета. Утврђено је да је њена мајка током трудноће узимала Талидомид (Тхалидомиде) – лијек којим се током педесетих и шездесетих лијечила јутарња мучнина трудница, и за који је 1961. утврђено да је повезан са урођеним дефектима код беба, те је са тржишта повучен.

Ова жена је тужила три компаније: њемачког произвођача Грунтентал (Грунтентахл), британског дистрибутера Дистилерс (Дистиллерс), као и каснијег дистрибутера Диагео.

Грунтентал је одбио да се нагоди, а друге две компније пристале. Детаљи нагодбе нису познати, а адвокати Роуове тражили су надокнаду за претрпљену патњу, медицинску његу и губитак зараде.

"Сјајно је што ће мој случај донијети добре ствари и другим људима. То показује да ти нису потребне руке и ноге да промијениш свијет", рекла је Линет Роу, задовољна нагодбом.

Роуова је изразила задовољство и због тога што ће Диагео разматрати сличне оптужбе још 100 људи. У вези са овим лијеком, широм свијета поднијете су тужбе.

Све три компаније, као и британска Влада, која се 2010. извинила због нанијете штете, раније су већ плаћале одштете.



Оставите одговор