Аписови земни остаци биће враћени у Србију

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије покренуло је процедуру за ексхумацију и повратак из Грчке у Србију посмртних остатака пуковника Драгутина Димитријевића Аписа, мајора Љубомира Вуловића, и Радета Малобабића, изјавио је ресорни министар Александар Вулин. „Пуковника Аписа, Вуловића и Малобабића дочекаћемо у њиховој Србији, њиховом Београду, а Министарство за рад је поносно […]

петак, октобар 30, 2015 / 23:04

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије покренуло је процедуру за ексхумацију и повратак из Грчке у Србију посмртних остатака пуковника Драгутина Димитријевића Аписа, мајора Љубомира Вуловића, и Радета Малобабића, изјавио је ресорни министар Александар Вулин.

„Пуковника Аписа, Вуловића и Малобабића дочекаћемо у њиховој Србији, њиховом Београду, а Министарство за рад је поносно што може да буде део историје“, рекао је Вулин на округлом столу „Хероји или отпадници – Апис и другови“.

Вулин је истакао да је пуковник Драгутин Димитријевић Апис јунак и „једна од српских светих тајни, који су скоро 100 година били заборављени и потиснути, не због нас, него због других“.

Он је рекао да је Апис цијелог живота био посвећен једном идеалу – Србији и сматрао да за Србију треба жтрвовати све.

„Црна рука није постојала, организација `Уједињење или смрт јесте`, али `Црна рука` није. Апис није водио ту оганизацију. Постоје људи који су једноставно рођени да би урадили највеће подвиге и да им за то нико не каже хвала. Апис је био један од њих“, нагласио је Вулин.

Он је подсјетио на то да Апису никада није било суђено за било какву везу са Сарајевским атентатом, те да је био оптужен за неуспјели покушај атентата на регента Александра.

Апис је био на челу завјереника у Мајском преврату, када су у ноћи 28. маја 1903. године убијени краљ Александар Обреновић и краљица Драга.

Међутим, он у кобној ноћи није наредио убиство краљевског пара, јер је био рањен са три метка током потраге за њима и лежао је у сутерену двора.

У Првом свјетском рату Апис је био шеф обавјештајне службе, али и члан тајне организације „Уједињење или смрт“, због чега је и оптужен да спрема преврат.

Стријељан је на Солунском пољу 14. јуна 1917, а рехабилитован 1953. године.



0 КОМЕНТАРА

  1. Heroji ili otpadnici….

    „jedna od srpskih svetih tajni….“

    Bio na čelu zavjerenika u Majskom prevratu….

    Herojojstvo , pobiti Obrenoviće i dovesti Karadjordjeviće čiji projekat Jugoslavija nas je zavio u crno. Ginuli smo za njihove ideje, milioni ugradili kosti za zemlje kojih više nema….
    A, način na koji su ubili kraljicu Dragu je divljački…

Оставите одговор