Анкета: Пет листа би ушло у скупштину Србије

Када би се избори одржавали у недељу, на њих би изашла половина бирача, међу којима више од двије трећине њих зна кога би заокружило. Њихови гласови би у скупштинске клупе увели пет листа: СНС, СПС, СРС, ДС и коалицију ДСС–Двери, показао је редовни мјесечни политички барометар агенције Фактор плус. Истраживањем у којем је анкетирано 1.200 […]

уторак, новембар 3, 2015 / 01:28

Када би се избори одржавали у недељу, на њих би изашла половина бирача, међу којима више од двије трећине њих зна кога би заокружило. Њихови гласови би у скупштинске клупе увели пет листа: СНС, СПС, СРС, ДС и коалицију ДСС–Двери, показао је редовни мјесечни политички барометар агенције Фактор плус.

Истраживањем у којем је анкетирано 1.200 испитаника утврђено је неповјерење великог дијела грађана у политичаре и у медијско извјештавање о аферама, као и пораст евроскептицизма, уз свијест да би поједине земље ЕУ и САД могле од Србије да траже признање Косова, рекао је аналитичар Дејан Вук Станковић.

– Резултати показују латентну, али несумњиву кризу поверења грађанства у политичку елиту, јер је свега 35 одсто људи у Србији у потпуности политички опредељено. Што се тиче рејтинга странака, ту нема знатних промена, осим благог раста СРС-а, који је одраз онога што се збива с применом Бриселског споразума и неједнаким третманом страна у дијалогу – рекао је он.

Десница и иначе, додао је Дејан Вук Станковић, има потенцијал да расте ако евроинтеграције Србије западну у кризу, као што је то случај са њеним идеолошким панданима у Француској, Њемачкој, Аустрији или Мађарској. Истовремено, мали пад рејтинга ДС-а овај аналитичар објашњава унутрашњим превирањима која „дестимулишу гласаче и смањују маневарски простор Бојану Пајтићу, који је у полемици са својим шефом посланичке групе (Бориславом Стефановићем)”.

– С друге стране, Стефановић жели да промени идентитет ДС-а, и то на чудан начин, јер та странка још од Милана Грола није кокетирала с комунизмом – истакао је Дејан Вук Станковић.

Када је ријеч о владајућим странкама, напредњаци су се, према његовом мишљењу, профилисали као партија чије је бирачко тијело, иако га чине људи из различитих слојева, веома дисциплиновано. С друге стране, СПС би од свих других партија једини могао да „пуца” на двоцифрен проценат подршке међу гласачима.

Анкета је показала и да формирање коалиција грађани претежно виде као нужан потез зарад опстанка одређених странака (48 одсто испитаника), док тек десет одсто њих сматра удруживање интересом великих партија. Да се коалиције стварају због идеолошких и програмских сличности њихових чланица, став је 28 одсто анкетираних.

Ставови грађана према евроинтеграцијама, каже Дејан Вук Станковић, показују да у Србији Европа више „није толико на цени као пре десет година” и да број евроентузијаста опада. Што се тиче ставова према извјештавању медија, иако више од половине испитаника не вјерује чланцима који говоре о аферама политичара, њих 42 одсто сматра да би гласила требало да објављују провјерене информације.

– То показује свест грађана о томе шта би медији требало да објављују, али и да људи заправо желе боље новине – истакао је Дејан Вук Станковић.



Оставите одговор