Амерички аналитичар: Шта држава не смије приватизовати

Амерички аналитичар Алекс Хендерсон наводи да неке области ни под каквим изговором не би смјеле бити приватизоване: снабдијевање гасом, питком водом и електричном енергијом, као и услуге комуналне инфраструктуре, здравственог осигурања и затвори. Те области морају бити сачуване од корпоративне похлепе и жеље за профитом – наводи Хендерсон за портал "Алтернет". Током глобалне кризе која […]

четвртак, јун 12, 2014 / 11:13

Амерички аналитичар Алекс Хендерсон наводи да неке области ни под каквим изговором не би смјеле бити приватизоване: снабдијевање гасом, питком водом и електричном енергијом, као и услуге комуналне инфраструктуре, здравственог осигурања и затвори.

Те области морају бити сачуване од корпоративне похлепе и жеље за профитом – наводи Хендерсон за портал "Алтернет".

Током глобалне кризе која је почела 2008. и малтене разорила многе националне економије, у потрази за спасом државе су почеле да продају све што им је пало на памет.

У Грчкој су продавали цијела острва?! Италијански премијер Силвио Берлускони желио је да приватизује чак и римски колосеум, а некадашњи египатски предсједник Морси намјеравао је да пирамиде да у концесију?!

Црна искуства Грчке, Шпаније, Италије, Португала, Кипра и многих других земаља, али и САД, требала би бити опомена свима да добро промисле прије него шутке пређу преко приједлога и иницијатива својих влада о продају најважнијих ресурса.

Хендерсон упозорава да је од виталног интереса да над питком водом нема монопола. Он подсјећа да боливијски случај и тешкоће града Чочабамби када је продато градско јавно предузеће.

Цијене су се удвостручиле или утростручиле, а сервис је искључен за оне који то нису могли да приуште, па су многи људи остали без воде! Тек након грађанских немира, вода је враћена градском водоводу.

Хендерсон упозорава да је погубна и приватизација затвора. САД су на првом мјесту по броју затвореника у односу на број становника.

Док већина Американаца казну затвора служи у казнионицама и затворима у државном власништву, раст затвора у приватном секрору је узнемирујући и опасан тренд, а сигуран профит потиче више хапшења, више казнених поступака и више затварања.

У приватним затворима ради слабо обучено и потплаћено особље, услови су нехигијенски и појачана је ниво насиља над затвореницима.

Највећа америчка приватна затворска фирма у свом годишњем извјештају признала је да њихов пословни модел зависи од високих стопа пресуда.

Хендерсон напомиње да ни ватрогасбне службе не би требало да буду приватизоване, као ни област социјалне помоћи и здравственог осигурања.

Посебно је важно спријечити приватизацију снабдијевља гасом и струјом – наводи Хендерсон, напомињући да у САД похлепне фирме подижу цијене до неслућених висина.



Оставите одговор