Албанија добила статус кандидата за чланство у ЕУ, БиХ на зачељу

Албанија је добила статус кандидата за чланство у Европској унији, јавља бх. новинска агенција Патра (НАП). Тако су данас одлучили министри вањских послова држава чланица ЕУ на састанку у Бриселу. Ову одлуку ће у петак потврдити и Европско вијеће које сачињавају шефови држава и влада Уније. На тај начин БиХ је остала једина држава у […]

уторак, јун 24, 2014 / 14:33

Албанија је добила статус кандидата за чланство у Европској унији, јавља бх. новинска агенција Патра (НАП).

Тако су данас одлучили министри вањских послова држава чланица ЕУ на састанку у Бриселу. Ову одлуку ће у петак потврдити и Европско вијеће које сачињавају шефови држава и влада Уније.

На тај начин БиХ је остала једина држава у региону која нема статус кандидата за чланство. Брисел је процијенио да је Албанија остварила довољан напредак, након што је Европска комисија прошле године дала препоруку за овај корак.

Албанци су поднијели апликацију за чланство прије пет година, одмах након што је ступио на снагу Споразум о стабилизацији и придруживању. БиХ још није поднијела ни апликацију.

Директор у Дирекцији за проширење Европске уније Жан Ерик Пак, изјавио је за бх. новинску агенцију Патриа (НАП) да БиХ и даље остају обавезе да проведе одлуку Европског суда за људска права у предмету „Сејдић-Финци“ те да успостави механизам координације за односе са ЕУ.

"БиХ мора показати да је функционална држава, како би могла постати чланица Европске уније. Та два питања остају и даље услов за напредак, но ми ћемо наставити сарађивати у другим областима, у структуралном дијалогу о правосуђу, те припремати економске реформе" – каже Паке за Патриу.

Додијељивањем кандидатског статуса Албанији се отвара могућност за покретање преговора о чланству што је финална фаза прикључења Унији. Истоврмено, као кандидат Албанија ће имати и пуно право кориштења европских финансијских фондова.



0 КОМЕНТАРА

  1. Мени је ту ствар потпуно јасна, политичка елита и не жели у ЕУ, јер се до тада морају расвјетлити све корупционашке афере, имајући у виду грешку коју су направили чланице ЕУ прихватајући у чланство Бугарску и Румунију без ријешеног проблема корупције!!!

  2. Мени је ту ствар потпуно јасна, политичка елита и не жели у ЕУ, јер се до тада морају расвјетлити све корупционашке афере, имајући у виду грешку коју су направили чланице ЕУ прихватајући у чланство Бугарску и Румунију без ријешеног проблема корупције!!!

  3. češnjak, 25.06.2014. 09:14:33

    “Drugi pristaju i na bolne rezove i na reforme da bi im bilo bolje,“

    Чешњак, шта подразумјеваш под болним резовима?
    Све док бошњачка политика злоупотребљава европски пут и неопходне уставне реформе у циљу додатне унитаризације БиХ и преноса надлежности на ниво БиХ, напретка у евроатлантским интеграцијама НЕЋЕ БИТИ.

    Ја сам на Фронталу вјероватно највећи заговорник ЕУ и НАТО, али ако ће цијена тога бити унитаризација БиХ, хвала лијепо.

    “… nama je i biciklijada prilika da napravimo problem i ubiremo političke poene.“

    Којима нама? Бакир је направио проблем јер је једну обичну бициклистичку трку искористио да направи политички проблем и потврдио ово што сам горе написао.

    То што је туњави, уцјењени, примитивни СДС покуњено ћутао може охтабрити Бакира, али буди сигуран да већина Срба дијели моје мишљење.

    СДС има довољно материјала да сруши СНСД само кад би се држала критике због стања економије. Али јок, СДС о томе ни мукајет. Они граде ново браство-јединство.

  4. Кад ћеш ти Симо слино, проникнути и открити тај СНСД-ов свети грал коју то конкретно надлежност они нама као хоће, а опет тај СНСД као не да пренијети?
    Коме то ви продајете маглу? Овдје се јасно о ради о степену криминализације политичке елите, која још једино штити приватне интересе, наше нема од кога да штити и нема шта да нам заштити? Народ је сиромашан, то је јасно ко дан, шта ту ЕУ може народу да одузме, када су му све претходно одузели Додик, Бакир, Лагумџија, Човић, Шпирић…да ли неко још сматра да су они препрека уласку у ЕУ, због неке своје засебне политике или су једноставно они као личности тај проблем.
    Не очекује ваљда неко да ће ЕУ запоставити своје проблеме, па нама рјешавати питање Додик, Бакир, Лагумџија, Човић? Чији су они стварни проблем? Њихов или наш? Свеједно да ли ишли или не ишли у ЕУ, нама они остају као проблем који се мора разрјешити.

Оставите одговор