Ако вам се блеји у дивље медвједе: Правац Тара

У Националном парку Тара у Србији успјешно је реализована обука за интерпретацију живог свијета, са посебним нагласком на медвједа, заштићене и свакако највеће врсте предатора у региону. Обуку су организовали WWФ – Свјетска организација за природу и Паркови Динарида – мрежа заштићених подручја Динарида, у сарадњи са националним парковима Тара и Биоградска гора.

субота, мај 20, 2017 / 22:25

У Националном парку Тара у Србији успјешно је реализована обука за интерпретацију живог свијета, са посебним нагласком на медвједа, заштићене и свакако највеће врсте предатора у региону. Обуку су организовали WWФ – Свјетска организација за природу и Паркови Динарида – мрежа заштићених подручја Динарида, у сарадњи са националним парковима Тара и Биоградска гора.

Обука је помогла да се повежу запослени у националним парковима и представници локалне заједнице који су заинтересовани да се укључе у процес креирања атрактивног туристичког производа у природи – посматрање медвједа. Ова иницијатива се спроводи у оквиру заједничког четворогодишњег програма „Заштићена подручја за природу и људе“.

"Учесници су се током радионице упознали са методама припреме интерпретације природе као и стандардима за услуге и објекте интерпретације мрког медвједа и живог свијета, техникама комуникације са посјетиоцима, затим фотографисањем природе као посебним туристичким производом. Практичне вјежбе на терену укључиле су специфичности дневне, вечерње и јутарње шетње кроз природу, када су учесници стазама националног парка Тара планирали како да приреде посјетиоцима незабораван доживљај изласка и заласка сунца, јутарњих и ноћних звукова у шуми, праћења трагова медвједа и других животиња, те како да своје знање о биологији и функцији дивљачи преточе у занимљиве приче о шумским становницима за туристе. Након предавања о објектима за посматрање медвједа, организована је посјета осматрачници у парку, у близини које су примијећена три медвједа", саопштили су из Паркова Динарида.

Програм обуке су водили Петра Драшковић Пелц и Марко Слапник, стручњаци за интерпретацију природне баштине из Словеније.

"Интерпретација природе као начин комуникације посјетиоцима открива много значења природне и културне баштине паркова, она нам помаже да разумијемо и цијенимо свијет око себе. Интерпретација нам помаже да умјесто да само пружимо информације, ангажујемо посјетиоце да се вежу за природу и да је штите“, казао је Слапник.

Драшковић Пелц је подсјетила да туристички производ који се базира на посматрању и интерпретацији медвједа свакако укључује и пратеће доживљаје: природне и културне атракције, шумски амбијент, дружење са домаћим становништвом, гастрономију и различите пропратне активности у природи, попут планинарења, сплаварења, вожње бициклом. Посебно је истакла да су туристичке активности у природи оправдане само уколико се њима не угрожава природа – па се туристи у исто вријеме морају и едуковати о одговорном понашању и опасностима које су повезане за човјековом потребом да припитоми дивљач.

Обуци је присуствовало пет особа из Црне Горе.

"У Националном парку Тара био сам више него задовољан, како пријемом од стране колега из управе парка, тако и предавачима из Словеније. Сазнао сам теоријски много више о праћењу и интерпретацији медвједа, што већ сада у пракси могу да примијеним“,казао је Алекса Ранковић, надзорник у Националном парку Биоградска гора.

И за Ђурђицу Војиновић, туристичког водича кроз природу, обука је била пун погодак: “Сасвим ново искуство сам стекла на овом тренингу који је спојио корисно и занимљиво. Све информације које смо добијали у току предавања, имали смо прилику да испробамо на терену. Уколико овог љета будете жељели да проведете у шуми, или чак прашуми, а уз то и научите нешто о мрким медвједима, посјетите Национални парк Тара у Србији или Биоградску гору у Црној Гори.

Пројекат „Посматрање медвједа“ дио је шире иницијативе праћења популације медвједа и успостављања еколошких коридора у региону. Пројектом се промовише суживот са медвједом као предуслов за заштиту природе, али и потенцијал за све који желе да на одговоран начин промовишу присуство мрког медвједа у заједници, укључивањем у туристичку понуду.



Оставите одговор