Ако имате добар желудац, читајте како се расправља о усташлуку у Јасеновцу

Саборски одбор за Устав, Пословник и политички систем расправља о поступању према спомен-плочи у Јасеновцу на којој пише "За дом спремни".

уторак, децембар 13, 2016 / 18:11

Саборски одбор за Устав, Пословник и политички систем расправља о поступању према спомен-плочи у Јасеновцу на којој пише "За дом спремни".

Плоча је постављена хрватским ветеранима, члановима ХОС у близини концентрационог логора где је под тим поздравом истребљено више стотина хиљада људи, углавном Срба и Јевреја, због њихове вјерске или националне припадности те политичког опредјељења.

Расправа у саборском одбору отворена је на захтјев опозиције која је тражила да се спомен плоча смјеста уклони из Јасеновца те да се затим постави друга, без спорног усташког подзрава.

Власт, међутим, има другацицји став – не говоре о уклањању него проширењу евентуалне забране на симболе свих тоталитарних режима, премда је ту став Моста независних листа, мање чланице владајуће коалиције, још увек понешто нејасан.

"Све оно што тражимо, већ је спроведено 2004, ове изговоре не морамо слушати", казао је Арсен Баук (СДП), који је предложио закључке одбора. Њима би се путем министарстава правосуђа и културе забранило величање усташтва на овакав начин, но ХДЗ то није подржао.

Гордан Јандроковић је у име ХДЗ-а казао да се то питање мора ријешити законски и институционално, складно ставу владе.

Пуповац не би да скрнави сјећање на ХОС-овце

Туђманов вјерни Србин на изнајмљивање, Милорад Пуповац (СДСС), казао је да "ми већ имамо оквир за поступање према постављању ове плоче у Јасеновцу, која је нажалост повезана са страдањем припадника ХОС-а, које нитко не би хтио да скрнави".

Весна Пусић (ХНС) каже да нису потребни стручњаци за расправу о овоме.

"Ово је апсолутно политичко питање. Тај симбол можда није имао тај значај који је добио са својом употребом од усташа, као ни свастика прије нациста", казала је Весна Пусић. Но, ови су режими имали за циљ истребљење појединих етничких група и у томе не треба помоћ никаквог стручњака, који би нам то додатно објаснио, казала је Пусић. Ове теме се стално јављају, али никако да им се стане на крај, рекла је Пусић.

"Што се страдалих припадника ХОС-а тиче, предлаже се да се о трошку државног прорачуна постави плоча без поздрава", казала је Пусић. Ово је питање преузимања одговорности, уместо бјежања од одговорности оснивањем комисије.

"Комисија за шта?", запитала је. "Не треба никаква комисија, већ шрафцигер, одвијач", казала је за овај конкретан случај.

Мост се слаже с премијером Андрејем Пленковићем, односно мисле да све треба ријешити законом, шта је дозвољено – од симбола тоталитарних режима.

Никола Грмоја, на примјер, сматра да је тај поздрав сам по себи недопустив, али не сматра толико деликатним када се он нађе у грбу ХОС-а.

Пленковић је навео да би требало анализирати судску, управну, законску праксу и узети најбоље примјере у Европи те донети закон о симболима тоталитарних режима, на основу чега се може претпоставити да плоча неће бити уклоњена док се не донесе такав закон.



Оставите одговор