Закон о локалној самоуправи: Шта треба па да неко у скупштини општине волонтира?

Приједлогом закона о измјенама и допунама Закона о статусу функционера јединица локалне самоуправе Републике Српске утврђују се другачија рјешења у регулисању броја функционера, њихов избор и престанак мандата прије истека времена на које су изабрани, као и плате. Министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Лејла Решић истакла је у парламенту Српске, образлажући законска рјешења, […]

четвртак, октобар 31, 2013 / 10:11

Приједлогом закона о измјенама и допунама Закона о статусу функционера јединица локалне самоуправе Републике Српске утврђују се другачија рјешења у регулисању броја функционера, њихов избор и престанак мандата прије истека времена на које су изабрани, као и плате.

Министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Лејла Решић истакла је у парламенту Српске, образлажући законска рјешења, да се наведеним законским рјешењима, које су данас разматрали, уводи право и обавеза функционера на стручно усавршавање и оспособљавање.

"Прецизирају се одредбе које регулишу права функционера након престанка функције, а извршено је и усклађивање појединих одредаба закона са Изборним законом", рекла је Решићева.

Она је нагласила да је законом предвиђено да скупштина, као представнички орган јединице локалне самоуправе, има једног потпредсједника.

"Прописује се и да потпредсједник скупштине јединице локалне самоуправе, која има мање од 25 одборника, функцију обавља волонтерски, као и у оним скупштинама које то утврде статутима", додала је Решићева.

Посланик СП–ПУП у Народној скупштини Републике Српске Илија Стеванчевић сматра да мјесна заједница у Предложеном закону о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи треба задржати статус правног лица.

"Неприхватљиво је да мјесна заједница нема статус правног лица, због чега би грађани морали за родни лист да путују из удаљених мјеста у општине", рекао је Стеванчевић у Народној скупштини Републике српске, током расправе о предложеном закону.

Посланик ПДП-а Велимир Сакан рекао је да је овај закон неприхватљив за ПДП, јер није примјењив у пракси и може довести до конфузије у функционисању локалне самоуправе у Српској. "Овај закон је неприхватљив, јер омогућава `цементирање` постојећих и давање још већих овлаштења начелнику општине", истакао је Сакан.



Оставите одговор