Вукоје сад прави и маслиново уље

Поред широке понуде вина која долазе из винарије "Вукоје", у наредном периоду овај херцеговачки бренд покреће производњу маслиновог уља и ракије од грожђа, популарне лозе. Управо то су два пројекта на којима се ради и који представљају новитете у познатој винарији. "Ове године смо имали прве плодове маслина, тренутно имамо 1.000 стабала од којих очекујемо […]

петак, јун 16, 2017 / 08:25

Поред широке понуде вина која долазе из винарије "Вукоје", у наредном периоду овај херцеговачки бренд покреће производњу маслиновог уља и ракије од грожђа, популарне лозе.

Управо то су два пројекта на којима се ради и који представљају новитете у познатој винарији.

"Ове године смо имали прве плодове маслина, тренутно имамо 1.000 стабала од којих очекујемо врхунско уље. Нови пројекат је управо изградња модерне дестилерије", казао је Радован Вукоје, власник винарије, и додао да се ради о милионском пројекту.

Поред маслиновог уља, ту је и производња лозе с којом се ускоро креће.

"Данас су веома популарне воћне ракије, а ми желимо да позиционирамо нашу лозу. Радићемо на принципу по којем се ради на сјеверу Италије, регији која је надалеко позната по томе, то јест од сваке сорте грожђа ће се правити и посебна лоза", рекао је Радован.

Све наведено ће, наравно, и да отвори прилику за нова радна мјеста, којих увијек недостаје у БиХ. Колико тачно, видјеће се у наредном периоду. Винарија "Вукоје" је успјела и да дашак Херцеговине пошаље у далеку Кину, тренутно највеће и најзахтјевније свјетско тржиште.

"За Кину је у три наврата отишло 45.000 боца вина, а они су сада главно свјетско винско тржиште, али искључиво за квалитетне производе. Прије изласка на азијско тржиште, наша вина су се позиционирала у Америци и у 14 европских земаља. Када се на све то дода да сав нектар који претварамо у вино долази из нашег породичног винограда, што је нешто чиме се не може похвалити 99 одсто винарија са простора бивше Југославије, онда то пуно говори", каже он.

Вријеме није послужило винаре ове године, високе температуре, послије којих су долазили мразеви и хладноћа, наудили су лози, али упркос томе, Радован каже да очекује добру бербу.

"Биће мало слабији принос, али наша вина се генерално праве од мало грожђа по чокоту, јер на тај начин добијамо добру сировинску базу од које правимо врхунска вина, тако да ту неће бити никаквих проблема", говори Радован.

У винарији истичу како су поносни и на чињеницу да су освојили награду "Бијели грозд" за најбољи вински подрум у бившој Југославији.

"Поред нас, још само пет винарија је добило ту награду, што је још једна потврда квалитета. То показује и бројка од неких 40.000 винских ходочасника који нас посјете сваке године", каже Радованова супруга Јагода Вукоје, такође укључена у породични бизнис, и истиче да се ради о више него импозантној бројци када се зна да је у питању винарија из БиХ.

Како каже, посјете љубитеља винске капљице су веома важне јер се ради о људима који знају шта је добро вино.

"Оно што је веома битно је да смо с вином уклопили и гастрономију. Ту с нама су најбољи мастер шефови, тако да ми Херцеговину не промовишемо само кроз вино, него и кроз тањир аутохтоним намирницама које притом и сами гајимо. Ту су и наши смјештајни капацитети, као што је вила Пергола, тако да у суштини имамо један заокружен систем", каже Јагода.

Посјетиоце посебно привлачи Виноградарова кућа, објекат који се налази усред Царских винограда са жилавком, који је Аустроугарска монархија подигла још давне 1894. године. Ту се, како каже Јагода, организују све врсте прослава и дружења, како корпоративних, тако и приватних.



Оставите одговор