Влајки: Срби и Хрвати су заједно угрожени

Преносимо саопштење из Кабинета потпредсједника РС, господина Емила Влајкија, поводом расправе у хрватском Сабору о односима Срба и Хрвата у БиХ. Приликом недавне дискусије у хрватском Сабору о горе наведеном садржају, сукобила су се два опречна мишљења: – Једни су сматрали да је срамотно то што два ХДЗ у БиХ сурађују са Републиком Српском; – […]

понедељак, јануар 30, 2012 / 12:18

Преносимо саопштење из Кабинета потпредсједника РС, господина Емила Влајкија, поводом расправе у хрватском Сабору о односима Срба и Хрвата у БиХ.

Приликом недавне дискусије у хрватском Сабору о горе наведеном садржају, сукобила су се два опречна мишљења:

– Једни су сматрали да је срамотно то што два ХДЗ у БиХ сурађују са Републиком Српском;
– Други су тврдили да је за Хрвате у БиХ корисно да РС буде на њиховој страни.

Коликогод да мишљења и једних и других могу имати извјесног оправдања, у овом повијесном контексту, та мишљења не дотичу главни проблем.

У задњих двадесет година, збивају се фундаментални процеси, не само у БиХ, већ и на подручју читаве екс-Југославије. У самој БиХ, у експанзији је политички ислам, а на штету двају кршћанских народа: Хрвата и Срба.

Основе за исламизацију које ће се временом у потпуности остварити су на Балкану већ готова ствар. Настат ће компактан исламски блок у који ће ући Турска, Албанија, Косово, пола Македоније, дио Црне Горе, Санџак и већи дио Федерације БиХ.

Још увијек садашњи господари свијета су то одавно испланирали скупа са „арапским прољећем“ гдје су многи лаички режими постали исламизирани. На њих се ослања постојећи исламистички блок у Федерацији БиХ што полако, али сигурно води ову земљу у подјелу.

На сјеверу западног Балкана наћи ће се, дакле, објективно два кршћанска народа: Хрвати и Срби.

Што прије буду дошли до мудрости да у овим круцијалним, одлучујућим тренутцима морају превладати своје болне повијесне контроверзе, лакше и прије ће спасити Хрвате у централној Босни и задржати тај дио територија као хрватски.

Гледе тога, РС и Хрватска морају под хитно створити специјалне и паралелне везе, ријешити питање избјеглица с једне и друге стране Саве, те са Србијом формирати економско-политички блок тако да могу водити што самосталнију регионалну и, опћенито, еуропску политику.



Оставите одговор