Влада Српске одбацила пројекат, а ЕУ га пригрлила

Влада Републике Српске одбила је подржати иновативни домаћи пројекат којим би први пут у Српској био могућ квалитетан ремонт трафо-станица и запошљавање 100 радника, али то је препознала ЕУ која ће сада сигурно ову иновацију развити, открива портал Капитал. Вишеструко награђивана бизнис иновација Жељка Петрића из Републике Српске – Интелигентна радна ћелија за производњу-ремонт мегаватних […]

петак, август 23, 2013 / 13:35

Влада Републике Српске одбила је подржати иновативни домаћи пројекат којим би први пут у Српској био могућ квалитетан ремонт трафо-станица и запошљавање 100 радника, али то је препознала ЕУ која ће сада сигурно ову иновацију развити, открива портал Капитал.

Вишеструко награђивана бизнис иновација Жељка Петрића из Републике Српске – Интелигентна радна ћелија за производњу-ремонт мегаватних трансформатора није наишла на разумијевање домаћих власти, па ће његова развојна идеја, умјесто Електропривреди Републике Српске и за ревитализацију предузећа “Космос”, служити дистрибутерима струје у Европској унији.

Највећи апсурд у цијелој овој причи је што Влада РС није имала слуха да са грантом од 15.000 евра подржи израду завршетак пројекта, а која би била основа за апликацију за већи грант од 80.000 евра код Европске уније. Овај пројекат би омогућио да се први пут у Републици Српској врши ремонт трафо станица, односно у предузећу “Космос”.

Овим иновативним бизнис планом је предвиђена ревитализација некадашњег гиганта који се годинама налази на рубу понора, а уз надоградњу и докапитализацију постојеће технологије и постојећим кадровским ресурсима, како је информисан Петрић, “Космос” би у потпуности могао да задовољи захтјевне услове ремонта и производње трафо станица.

На овај начин “Електропривреда РС” не би морала изгорјеле трафое да шаље на ремонтовање у Македонију, као што је до сада био случај, већ би сви послови могли да буду квалитетно завршени у кругу овог погона у “Космосу” ( тактички циљ ), а цјелокупни посао би омогућио сигуран хљеб за породице упослених, поручује Петрић за портал Капитал.

“Влади РС сам предложио татктичко и стратешко рјешење. Наиме, фабрика ‘Космос’ је намјенска производња они су радли за војску а сада су у невољи, али још увијек имају добре производне погоне, ријешену логистику и искусним кадровима, прије свега, подобну за специфичну производњу заливених трафо станица. То су трафо станице које су сличне батеријама које једном узмете потрошите и баците, али морају бити веома квалитетне. Тренутно монопол за производњу трафо станица има њемачки ‘Сименс’, а колегама из Космоса треба једна инвестиција коју бисмо заједно развили и кренули у програм производње заливених трафо станица (стратешки циљ ). Истина, „Космос“ у тој производњи тренутно нема бренд, али би на тржишту брзо постали веома конкурентни“, појашњава Петрић.

На крилима ове идеје, додаје Петрић, закуцао је на врата Владе РС надајући се да ће наићи на подршку за идеју са колегама из „Космос“-а , о ревитализацији фабрике.

“Ствар је у томе што је европска политика за додјелу грантова у трећим земљама таква да у овом случају нисмо могли аплицирати за грант ЕУ као физичко лице или приватна фирма, већ као институција те је с тога било потребно да нам Влада РС да своју подршку. У преговорима са представницима Владе РС смо поручили да ћемо тај новац који би Влада уложила вратити од новца који би добили од ЕУ, како буџетски корисници не би били оштећени, али на разумијевање нисмо наишли. Поручили су нам да, ипак, нису заинтересовани за такво улагање, а интересовање за сарадњу није показала ни директорица ‘Електропривреде РС’ Бранислава Милекић иако предузеће на чијем је челу ремонт трафо станица обавља у Македонији и другим земљама окружења”, појашњава Петрић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Јебо матер тебе херцдрољо ни високи напон не може уништити колико си ти досадан крпељ. Прочита ли ти шта је твоја влада одбацила, а ја поменух на другој теми да је електрификација РС за послати на робију све од премијера до министра енергетике до додикових подгузних мува, директора електропривреде и електрана.

  2. Ja vidim da ga je elektoprivreda odbacila ali iz teksta se ne vidi da ga je EU prigrlila 🙂
    Opet tendenciozan naslov za bezveznu priču.

    Što se tiče EU fondova oni su nekada sufinansirali svako sranje od projekta ali danas su se malo opametili pa finansiraju skoro svako sranje koje podrži još neko tipa lokalna vlasti ili država kao dokaz da to ima smisla.

    U svakom slučaju i da je dobio pare od elektroprivrede to ne znači da bi mu bilo ko dao ostatak para.

  3. milenkojaric,
    vidiš koliko je jadan ovaj frontal i njegovi zapaljivi naslovi. Još se samo paljanska šipanza loži na to i njemu je jedino interesantno. Jedva čekam zakon o internet oglašavanju i pisanju pa da se sve ove neprofesionalne novine ugase i da konačno počnemo dobijati kvalitetne,provjerene, tačne i profesionalno napisane vijesti a ne ovaj cirkus koji je samo šipanzama interesantan jer im dođe valjda kao lijek na njihove duševne bolesti.

  4. Ја сам електроинжињер и не знам шта би рекао на овакав текст. Прво новинар није урадио основно, затражио мишљење друге стране. Могао је бар написати да није успио контактирати некога из електропривреде.
    Електропривреда не шаље трафое на ремонт у Македонију него након проведеног јавног поступка шаљу их електродистрибуције и електране. На тендерима учествују и предузећа из БиХ али буду скупљи и неквалитетнији.
    Ове како Петрић каже „заливене трафостанице“ су далеко скупље и користе се само у специфичним ситуацијама. Напримјер акумулатор за ауто би могао бити 5 пута мањи и пет пута скупљи, али требате ли такав акумулатор.
    Једноставно новинар није ни покушао да саслуша другу страну.

  5. Visoravan,
    Nemoj da se uzbuđuješ oko pisanja frontala jer njima nije cilj da vijesti prenose kvalitetno i profesionalno nego da to bude neki zapaljiv naslov, da sama vijest nema veze sa naslovom i da je vijest puna komentara od strane onomo njih kvazi novinara. To se kosi sa svim novinarskim principima. Na takvu vijest nasjednu 2 patološke budale koje samo pljuju po RS-u i koje hiperbolišu i karikiraju svaku situaciju koja se dogodi. Stoga čuvaj živce za porodicu i prijatelje a mani se ovih luđaka oni će ionako završiti na Sokocu u kom god pravcu RS bude išla. Šta je to nego psihički problem.

  6. EU će realizovati projekat koji je Vlada RS odbacila!!!
    Objavljeno: avg 22. 2013. 08:30

    Zbog mizernih 30 hiljada KM izgubljeno 100 radnih mjesta

    BANJALUKA, Vlada Republike Srpske odbila je podržati inovativni domaći projekat kojim bi prvi put u RS bio moguć kvalitetan remont trafo-stanica i zapošljavanje 100 radnika, ali to je prepoznala EU koja će sada sigurno ovu inovaciju razviti, otkriva CAPITAL.

    Višestruko nagrađivana biznis inovacija Željka Petrića iz Republike Srpske – Inteligentna radna ćelija za proizvodnju-remont megavatnih transformatora nije naišla na razumijevanje domaćih vlasti, pa će njegova razvojna ideja, umjesto Elektroprivredi Republike Srpske i za revitalizaciju preduzeća “Kosmos”, služiti distributerima struje u Evropskoj uniji.

    Najveći apsurd u cijeloj ovoj priči je što Vlada RS nije imala sluha da sa grantom od 15.000 evra podrži izradu završetak projekta, a koja bi bila osnova za aplikaciju za veći grant od 80.000 evra kod Evropske unije. Ovaj projekat bi omogućio da se prvi put u Republici Srpskoj vrši remont trafo stanica, odnosno u preduzeću “Kosmos”.

    Ovim inovativnim biznis planom je predviđena revitalizacija nekadašnjeg giganta koji se godinama nalazi na rubu ponora, a uz nadogradnju i dokapitalizaciju postojeće tehnologije i postojećim kadrovskim resursima, kako je informisan Petrić, “Kosmos” bi u potpunosti mogao da zadovolji zahtjevne uslove remonta i proizvodnje trafo stanica.

    Na ovaj način “Elektroprivreda RS” ne bi morala izgorjele trafoe da šalje na remontovanje u Makedoniju, kao što je do sada bio slučaj, već bi svi poslovi mogli da budu kvalitetno završeni u krugu ovog pogona u “Kosmosu” ( taktički cilj ), a cjelokupni posao bi omogućio siguran hljeb za porodice uposlenih, poručuje Petrić za portal CAPITAL.ba.

    “Vladi RS sam predložio tatktičko i strateško rješenje. Naime, fabrika ‘Kosmos’ je namjenska proizvodnja oni su radli za vojsku a sada su u nevolji, ali još uvijek imaju dobre proizvodne pogone, riješenu logistiku i iskusnim kadrovima, prije svega, podobnu za specifičnu proizvodnju zalivenih trafo stanica. To su trafo stanice koje su slične baterijama koje jednom uzmete potrošite i bacite, ali moraju biti veoma kvalitetne. Trenutno monopol za proizvodnju trafo stanica ima njemački ‘Simens’, a kolegama iz Kosmosa treba jedna investicija koju bismo zajedno razvili i krenuli u program proizvodnje zalivenih trafo stanica (strateški cilj ). Istina, „Kosmos“ u toj proizvodnji trenutno nema brend, ali bi na tržištu brzo postali veoma konkurentni“, pojašnjava Petrić.

    cw3_08Na krilima ove ideje, dodaje Petrić, zakucao je na vrata Vlade RS nadajući se da će naići na podršku za ideju sa kolegama iz „Kosmos“-a , o revitalizaciji fabrike.

    “Stvar je u tome što je evropska politika za dodjelu grantova u trećim zemljama takva da u ovom slučaju nismo mogli aplicirati za grant EU kao fizičko lice ili privatna firma, već kao institucija te je s toga bilo potrebno da nam Vlada RS da svoju podršku. U pregovorima sa predstavnicima Vlade RS smo poručili da ćemo taj novac koji bi Vlada uložila vratiti od novca koji bi dobili od EU, kako budžetski korisnici ne bi bili oštećeni, ali na razumijevanje nismo naišli. Poručili su nam da, ipak, nisu zainteresovani za takvo ulaganje, a interesovanje za saradnju nije pokazala ni direktorica ‘Elektroprivrede RS’ Branislava Milekić iako preduzeće na čijem je čelu remont trafo stanica obavlja u Makedoniji i drugim zemljama okruženja”, pojašnjava Petrić.

    Na prošlogodišnjoj prezentaciji koju je organizovao Savez inovatora Republike Srpske u Privrednoj komori RS ovaj sistem za remont trafo stanica naišao je na odobravanje mnogih klolega iz struke, koji su potvrdili da bi Republika Srpska implementacijom ovog projekta mogla da ima višestruku korist.

    “Na tadašnjem skupu u Privrednoj komori sam čuo od kolega da je oko 100 oštećenih trafo stanica iz RS poslato na remont u Makedoniju, jer sadašnji ‘Kosmos’ nije mogao ispuniti tenderske uslove. Pa zar nije onda logično da jednom takvom preduzeću koje se nalazi pred bankrotom, a koji nemaju opremu za remontovanje ponudimo ovaj naš sistem koji bi im omogućio da izađu na tržište i stanu rame uz rame sa konkurencijom. Što je još važnije kolege iz ‘Kosmosa’ imaju bogato iskustvo u toj vrsti posla, imaju kadrove ali nemaju dio opreme tako da nisu mogli dobiti tender. Zbog nedostatka jednog sistema oni su izgubili tender i umjesto da novac ‘Elektroprivrede’ ostane u RS taj posao se obavlja u Makedoniji“, ističe Petrić. Prema njegovim informacijama trećina trafo stanica obnovljenih u Makedoniji izgorjelo nedugo nakon remonta.

    „Sama činjenica da se dio infrastrukture elektrodistribucije RS mora oslanjati na proizvoljno stručne kapacitete u okruženju praktično niti ekonomski opravdano i to je bio jedan od razloga zbog kojih sam Vladi RS ponudio rješenje kojim bi se našim ljudima omogućio rad i redovna primanja“, naglašava Petrić.

    Podaci na mobilnom telefonu

    Biznis plan koji je ponuđen Vladi RS sastojao se u tome da Petrić „svoj sistem inovacija ponudi Kosmosu“ na iznajmljivanje, uz odgovarajuću nadoknadu definisanu ugovorom, a od kojega bi nesumnjivo veliku korist imalo ovo preduzeće u nevolji, pa i sama privreda Republike Srpske.

    „Mi bi smo svoj sistem iznajmili i prilagodili ga u potpunosti njihovim potrebama. Ovaj naš sistem ne samo da može na mobilnom telefonu ili laptopu da prikaže trenutno stanje na modulima, već može da u relnom vremenu prati proizvodnju i tačno da zna koliko je kilograma bakra toga dana namotano a koliko kilograma je otišlo u škart. Prevedeno na novac znalo bi se koliko je krajnji korisnik koji vrši uslugu zaradio toga dana. Prema ugovoru plan bi bio da određeni procenat ide nama, a u slučaju da to postrojenje nema posla, oni nama ne plaćaju ništa osim neke fiksne cijene, poput parkinga“, pojašnjava Petrić.

    Petrićeve ideja se preseljava u EU

    Nakon dužih neuspjelih pregovora sa Vladom RS, nagrađivani inovator iz RS Željko Petrić svoju biznis ideju ponudio je susjednoj EU , koju su komšije objeručke prihvatile prepoznajući značaj implementacije ovog sistema u njihovom poslovnom okruženju .

    Samo nekoliko dana nakon obraćanja EU na nivou lokalnih zajednica o ponudi na saradnju, na Petrićevu adresu stigli su potvrdni odgovori iz više resornih kabineta.

    „Inovacije ne poznaju ćirilicu i latinicu, što potvrđuje i ovaj slučaj. Odlučio sam da u Hrvatskoj formiram firmu po drugi put jer je to tamo jeftinije 5-10puta na godišnjem nivou , za inovativne projekte visoke tehnologije, nego u BiH. U toku su pregovori sa EU administracijom i u narednom periodu očekujem potpunu realizaciju ovog sistemskog plana“, poručuje Petrić za CAPITAL.

    Jelena Despotović

  7. херцтреф,твој први коментар је рекао све о теби.
    Мој ујак је радио у фабрици Космос у зато из прве руке знам да је Космос вршио ремонте фабрика и трафо станица док је Република Српска била држава.
    Што би рекла моја баба „покрпан кућу чува“.
    Када је Космос ремонтовао за џаб џабе тада нам је био добар,продали смо те исте фабрике за џ,а они који су их купили нису фенинга уложили а извукли су велику лову и још нас ојадили.
    Овај човјек који је вјероватно знао шта Космос може и понудио руку спаса је одјебан јер се неко добро уграђује у ремонте.
    У граду криминала Брчком уградња у тендере достигла је 50%,како смо кренули вјероватно ће на видјело изаћи податак да у Републици Српској побједницима на тендерима припада мање и од 50%.
    Е зато ћемо завршити као ЖИВОТИЊСКА ФАРМА.

    Лијеп поздрав

  8. Tekst nema smisla. Znate da postoji bezbroj takvih likova koji svaki dan kukaju kako su neshvaćeni i kako bi oni u evropi nešto napravili.
    Jedini su nešto napravili Tešići iz KV sa vjetrenjačama a njih je koliko znam i vlast ovdje podržala.

    Ne bih se ja puno osvrtao na ove kvazi Tesle koji kukaju po medijima da bi dobili koji dinar od ministarstava.

Оставите одговор