У протекле двије године Дејтонску БиХ напустило 68.000 људи

Предсједница Уније за одрживи повратак и интеграције у Босни и Херцеговини (УЗОПИ) Мирхуниса Зукић казала је да су, на основу истраживања које проводе од 2013. године па до данас, забиљежили да је око 68.000 грађана напустило БиХ. То је изјавила поводом конференције “Градови који нестају одласком бх. грађана” коју је УЗОПИ организовао данас, с намјером […]

среда, август 19, 2015 / 06:20

Предсједница Уније за одрживи повратак и интеграције у Босни и Херцеговини (УЗОПИ) Мирхуниса Зукић казала је да су, на основу истраживања које проводе од 2013. године па до данас, забиљежили да је око 68.000 грађана напустило БиХ.

То је изјавила поводом конференције “Градови који нестају одласком бх. грађана” коју је УЗОПИ организовао данас, с намјером да се овом проблему приступи хитно и озбиљно.

Зукић је информисала новинаре да су узрок ових масовних одлазака лоше политике запошљавања у БиХ, економска ситуација те хиперпродукција кадрова, преноси Клиx.

С тим у вези, навела је податке по којима је, између осталих, подручје Зворника напустило 2.000 породица, односно 6.000 особа, подручје Томиславграда 2.000 породица, односно 1.500 особа, затим Бијељине, коју је до сада напустило 5.500 особа, те Сански Мост 2.300 породица, односно 7.000 особа и Ливно 500 породица, односно око 1.500 особа.

Када су у питању села и мјесне заједнице ради се о становништву које одлази из БиХ и враћа се, односно налазе привремене послове у иностранству, претежно у европским земљама те нагласила да се не ради само о одласку повратника већ комплетног становништва.

Нагласила је да је УЗОПИ овај пројект сам финансирао те да ће на конференцији разговарати с представницима надлежних институција БиХ, међународних организација те представницима невладиног сектора, да би покушали доћи до рјешења овог проблема.

Бивши предсједник Свјетског савеза дијаспоре БиХ Заим Пашић, који је тренутно задужен за координацију с невладиним организацијама у БиХ, навео је податке по којима је на почетку њеног организовања, дијаспора БиХ бројила око милион особа, а да се сада, по задњим подацима, тај број повећао на два милиона.

Додао је да велики број младих из БиХ у иностранству тешко налазе послове у својој струци, иако имају веома добро образовање.

Младима у БиХ поручио је да се што прије повежу с младим људима изван БиХ јер, како је рекао, Свјетски савез бх. дијаспоре је изузетно добро организована организација која има базе података и одличне пројекте који пружају могућности запослења.

Такође је истакао да у дијаспори има доста људи с великим потенцијалом, а који би се вратили и инвестирали у БиХ, али да би се то десило, појашњава, потребно је остварити контакте.



0 КОМЕНТАРА

  1. Država narodu poručuje, život je negde drugde, život nije ovde, zar ne vidite da smo srušili privredu po nalogu Zapada, zar ne vidite da su ovi prostori, resrsi ovde države obaćani drugima, zar ne vidite.
    U uslovima sveopšte propasti, u uslovima kad se država povukla iz privrede, u uslovima, kada privrede izuzev elektroprivrede, uopšte i nema, potrebno je širiti mit, „život je negde drugde, u obećanoj zemlju, život nije ovde“. I tako neka se narod makar nada.
    Tako isto i narod Japana, nadod Kine, Amerike, zapadnih zamalja, mašta o tome da ode a Istok ili Zapad.

Оставите одговор