Тврдош произвео прво домаће маслиново уље

Настављајући традицију узгоја аутохтоних индустријских и прехрамбених биљака медитеранског краја, манстир Тврдош је са својих маслињака ове године оциједио прво маслиново уље добијено, не само у Требињу него и у цијелој РС. “У питању је за почетак мала количина од око 50 литара хладно цијеђеног уља, али ће се те количине већ наредне године, када […]

четвртак, октобар 23, 2014 / 11:57

Настављајући традицију узгоја аутохтоних индустријских и прехрамбених биљака медитеранског краја, манстир Тврдош је са својих маслињака ове године оциједио прво маслиново уље добијено, не само у Требињу него и у цијелој РС.

“У питању је за почетак мала количина од око 50 литара хладно цијеђеног уља, али ће се те количине већ наредне године, када на род стану и младе маслине и уколико нас вријеме послужи, засигурно удуплати”, објашњава јеромонах тврдошки Порфирије, пишу “Независне новине”.

Уље су, каже, циједили у дубровачкој Уљари Тополо, која свим западнохерцеговачким маслинарима ради овај посао, али имају намјеру да, када количине буду веће и када производња буде комерцијализована, набаве и сопствену технологију.

Иако постоје свједочанства да се у манастиру Тврдош, осим производње вина, још у 16. вијеку циједило и маслиново уље, а отац Порфирије каже да манастирско имање и данас има неколико масилна старих по 230 година, озбиљнијом садњом маслињака почели су се бавити тек прије десетак година.

Манастирски монаси узгајају двије врсте маслина, тамну, такозвану каламату, која је искључиво за јело, и дубровачку маслину од које се циједи уље.

Према ријечима јеромонаха Порфирија, све црне маслине су похрањене у бурад на даље зрење, док је уље цијеђено само од зелених, а све што произведу ове године оставља се за потребе манастирске економије.

“Данас имамо више од 550 стабала маслине, која су на добром роду. Сваке године повећавамо и број засађених стабала, али и оне младе ступају на род, тако да, пошто смо ове године убрали око тону плодова, догодине очекујемо род од барем двије тоне”, додаје јеромонах Порфирије и истиче да ће се од наредне године манастирско уље продавати у њиховој продавници.

Монаси у Тврдошу кажу да је најважније не журити никуда и све радити с мјером, па ће и посао који раде бити успјешнији, као што су радили и код производње вина, тако да и код маслинарства очекују успјех.

Будући да је херцеговачки крш подручје које је као створено за маслинарство, виноградарство и смокве, а да је посјед манастира Тврдош идеалан за ове културе, у наредном периоду овдје се засигурно може очекивати много озбиљнија производња маслиновог уља које монаси производе на традиционалан начин, без икаквих хемијских додатака.



Оставите одговор